Laghi di Fusine

20.04.2024

K nádherným Laghi di Fusine dojete k nám z Matschiedlu za 30 minut (přes Arnoldstein a Tarvisio). Cesta k jezerům je zpoplatněná, ale vlastně ani nevím, kolik průjezd stojí, my tam asi byli vždy mimo sezónu a v budce u závory nikdo nebyl :D

Jezera Fusine jsou původem ledovcová a leží pod horou Mangart (2 677 m) v nadmořské výšce téměř 1000 metrů. Jezera jsou dvě - "Inferiore" (spodní) a "Superiore" (horní). U spodního je maličké parkoviště a restaurace, většinou ale stojí řada aut podél silnice. Případně se dá zaparkovat ještě o něco níže a k jezerům dojít pěšky po krásné lesní cestě podél potoka. Nebo můžete naopak vyjet až nahoru k hornímu jezeru, kde je velké parkoviště.

Restaurace u spodního jezera Fusine
Restaurace u spodního jezera Fusine

Obě jezera Fusine se dají obejít kolem dokola, plus je tam spousta dalších tras v okolí, včetně té, která obě jezera spojuje. Díky krasovému podloží a odrazům slunce hrají jezera všemi odstíny zelené a je to taková nádhera, že člověk neví, jestli má jít, kochat se, nebo fotografovat na každém kroku :D

Spodní jezero obejdete za nějakých 15-20 minut, cesta je rovinatá a úplně bezproblémová. Kousek od restaurace jsou veřejné záchody zdarma. K hornímu jezeru vás čeká krátká cesta do kopce a i terén kolem jezera je více zvlněný, více "terénní". Určitě to není na kočárek. Z jedné strany jezera je velká louka, kde si můžete udělat piknik a pokud vám nevadí chladnější voda, tak se i vykoupat.

Na procházku kolem jezer si vyhraďte cca 1,5 hodiny, dají se sice oběhnout i za hodinu, ale jsou tak krásná, že je opravdu škoda spěchat :)

Když už budete v Itálii, nezapomeňte se zastavit třeba v Tarvisiu na pizzu, je tam také pár supermarketů, kde si můžete nakoupit třeba skvělé italské sýry, uzeniny a mnoho dalšího. Výlet můžete zkombinovat také třeba s jezerem Predil, nebo vyjet lanovkou na Monte Santo di Lusari.