Korutanská karta

Korutanská karta otevírá dveře k více než stovce výletních míst (v roce 2023 je to 120 míst) a přibližně padesáti bonusovým partnerům (nabízející slevy většinou kolem 10-15%). Karta vám přináší perfektní příležitosti pro dovolenou v Korutanech - můžete se svézt jednou z mnoha lanovek, projet se po nejhezčích korutanských panoramatických silnicích, nebo si jednoduše během plavby lodí odpočinout po náročném dni. Korutanská karta nabízí pro každého něco, ať už je to vstup na hrad, rozhlednu, krápníkovou jeskyni, do ZOO, dětského zábavního parku nebo možnost vyzkoušet si třeba rýžování zlata, nebo lukostřelbu na 3D makety zvířat v životní velikosti.

Kartu při pobytu v Korutanech opravdu doporučujeme, ušetří vám nemalé peníze. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že týdenní Korutanská karta se zaplatí už po dvou dnech výletů.

Podrobnosti o výletních cílech

Cena Korutanské karty v hlavní sezóně (04.06. – 09.09.):

1 týden: € 63,- dospělý, € 33,- dítě nad 6 let (děti do 6 let jsou zdarma)

2 týdny: € 78,- dospělý, € 41,- dítě nad 6 let (děti do 6 let jsou zdarma)

V případě zájmu vám Korutanskou kartu zařídíme a od roku 2024 vám nabídneme Korutanskou kartu s výraznou slevou, už se na tom pracuje :)

Obervellach a okolí

Obervellachu je malebné městečko v Korutanech, ideální výchozí bod pro prozkoumání nádherné krajiny, která se rozkládá v okolí.

Pokud přijíždíte v zimě, máte k dispozici mnoho možností pro lyžování. Na místě se nachází malé lyžařské středisko s několika sjezdovkami, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé lyžaře. Větší lyžařské střediska v blízkosti jsou Ankogel a Mölltaler Gletscher, oba vzdálené asi 15 km od Obervellachu. Na obou místech se nachází velké množství sjezdovek, Mölltalský ledovec je navíc jediný ledovec v Korutanech a nabízí lyžování po neuvěřitelných 8 měsíců v roce. Jak na Mölltalu tak i Angekogelu se dá navíc velmi výhodně lyžovat s GoPass kartou.

Pokud navštívíte Obervellach v létě, můžete si užít krásy mnoha historických památek. V blízkosti města se nachází hrad Groppenstein, který je postavený na skále a nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Mezi další zajímavý historická místa patří hrad Falkenstein (předělaný na pevnost), zámek Trabuschgen (v osobním vlastnictví), nebo farní kostel sv. Martina s oltářem Frangipani namalovaným kolem roku 1520.

Groppenstein
Groppenstein

Pro milovníky turistiky je zde k dispozici hned několiv lanovek (všechny s korutanskou kartou zdarma!) - na Ankogel, Mölltaler Gletscher, Kreuzeck a na Goldeck. Všechny nabízí fantastické výhledy na okolní krajinu a možnost vyrazit na turistické stezky, které vedou všemi směry. Krásný výhled na údolí nabízí "magická" hora Danielsberg s keltským nalezištěm, která se nachází asi 10 km od Obervellachu. Na vrcholu hory se nachází  kostel St. Georg, kde se každý rok poslední dubnovou sobotu slaví Georgifest (svatá mše a průvod v tradičních kostýmech. O malý kousek dál (autem cca 40 minut) se nachází Heiligenblut s lanovkou k nejvyšší hoře Rakouska Grossglockner (3.798 m). Za zmínku stojí i vysokohorská panoramatická silnice High Alpine road - ráj motorkářů. Na silnici se platí mýtné 40 Euro za osobní automobil, s korutanskou kartou je na něj sleva 4 Euro.

Pro ty, kteří chtějí relaxovat a ochladit se v létě, jsou k dispozici mnohé možnosti koupání. Jezero Millstätter See je vzdáleno cca 30 km, Weissensee cca 50 km (toto jezero v zimě zamrzá a nabízí největší bruslařskou ledovou plochu v Evropě!), obě jezera nabízejí krásné pláže a křišťálově čistou vodu. Pro ty, kteří chtějí zůstat v Obervellachu, je k dispozici krytý bazén a venkovní bazén s tobogánem s výhledem na okolní hory, další krytý bazén je v sousedním Mallnitzu (oba s korutanskou kartou zdarma). Pro ty, kteří hledají více adrenalinové zážitky, je k dispozici i možnost vodáckého raftingu na řece Möll, která protéká přímo kolem Obervellachu.

Krásnou kombinací turistiky a vody, kterou byste rozhodně neměli vynechat, jsou místní soutěsky. Groppensteinschlucht s divokými skalními srázy a fantastickými vodopády jako např. Groppensteinfall a Zechnerfall se nachází jen malý kousek od nás. Touto roklí a ještě dvěma dalšími (Rabischschlucht a Raggaschlucht) vede asi patnáctikilometrová stezka Dreischluchtenweg.  

Groppensteinschlucht
Groppensteinschlucht

Automobiloví nadšenci mohou navšívit muzeum Porsche v Gmundu, které se nachází cca 40 km od Obervellachu. Toto muzeum se zaměřuje na historii značky Porsche a nabízí mnoho zajímavých exponátů, včetně PORSCHE 919 – nejrychlejšího závodního auta na světě. I toto muzeum je s korutanskou kartou zdarma.

Muzeum Porsche
Muzeum Porsche

V Obervellachu a jeho okolí je rozhodně spousta možností pro zimní i letní dovolenou. Zimní sporty, historické památky, turistika a adrenalinové zážitky - všechno to najdete v této nádherné krajině. Tak neváhejte a vydejte se objevovat krásy Korutan!

Další tipy na výlety, novinky a zajímavosti najdete na našem Blogu. A pokud se chzstáte do Rakouska poprvé, určitě se mrkněte na naše rady a tipy.