Monte Santo di Lussari

13.08.2023

Tarvisio je nejbližší italské městečko u Korutan, leží hned za hranicemi. A protože má hodně co nabídnout, je i častým cílem turistů nejen z Korutan. V zimě oblíbené lyžařské středisko, v létě láká na krásná jezera ve svém okolí (Predil a Fusile, viz náš článek) a také poutním místem na Monte Lussari. Z našeho apartmánu v Matschiedlu tam dorazíte za 20 minut.

Klášter na hoře Lussari

Na hoře Lussari stával klášter už od 16. století (a už v roce 1360 byla na místě postavena první svatyně na místě, kde byla podle legendy nalezena socha Madony s dítětem a mělo tam dojít k několika zázrakům) a dnes tam kromě něj naleznete o krásnou malou vesničku. V klášteře se konají každý den mše, vesnička je už jen čistě turistická atrakce - jsou tam obchody se suvenýry a hospůdky. Vesnička s kostelíkem je ale opravdu malebná a fotogenická, je totiž ze všech stran obklopeny vysokými horami.  Za klášterem se nachází nejvyšší bod s výškou 1 790 m n. m., na kterém najdete vrcholový kříž. Výhledy jsou odtud opravdu nádherné.

Klášter Monte Santo di Lusari
Klášter Monte Santo di Lusari

Přesto, že je Monte Lusari poutním místem pro Italy, Slovince i Rakušany, stále ještě není tak "turisticky profláknuté", takže žádné davy turistů nečekejte ani ve vrcholové sezóně, což je velmi příjemné. 

Na místo od nás z Obervellachu dojedete po trase Villach – Arnoldstein – Tarvisio – Camporosso po 106 km (1 hodina, 13 minut). Na cestu po Itálii nepotřebujete dálniční známku, nebudete platit ani žádné mýto. Na Monte Lussari (1790 m n. m.) jezdí kabinková lanovka, pod kterou je parkoviště zdarma. Zpáteční lístek stojí krásných 14 Euro pro dospělého, s Korutanskou kartou dostanete slevu.

A jedna zajímavost na závěr - v letošním roce (2023) bylo Monte Lussari součástí jedné etapy Giro d'Italia (trasa 7,3 km, nastoupaná výška 889 metrů, nejprudší stoupání 22%).

Přoijeďte k nám poznávat krásy Korutan i Itálie! S výlety vám rádi poradíme :)