Na skok v Itálii - jezera Fusine a Predil

08.07.2023

Do Itálie je to od nás opravdu kousek, takže velmi doporučujeme zajet si tam na výlet. Například za hodinu a kousek dojedete do pěkného městečka Tarvisio, kde si můžete dojít na skvělou Italskou pizzu nebo nakoupit italské potraviny.

Cesta na Laghi di Fusine

Kousek od Tarvisia leží nádherná horská jezera Laghi di Fusine a Predil. Jezdíme k nim tak, abychom se vyhnuli všem placeným úsekům - od nás z Obervellachi i Millstattu je to směr na Villach, dále na Kranjskou Goru přes sedlo Wurzenpass a pak ve směru na Tarvisio nejprve na Fusine a pak na Predil. 

Od nás až k jezeru Fusine trvá cesta  1 hodinu a 15 minut. Lagi di Fusine jsou vlastně dvě jezera, spodní a horní, u horního je velká parkoviště. V okolí se dají dělat krásné procházky. Za vjezd k jezeru se zřejmě platí poplatek, když jsme tam ale byli letos na začátku července, byla budka na silnici zavřená a nikde nikdo nic nevybíral.

Lago di Predil

Od Laghi di Fusine je to pak už jen kousek od Tarvisia a pak dále na Lago di Predil. Přejezd mezi jezery trvá 20 minut. U Lago di Predil je krásná pláž a dá se tady koupat, jezero ale bývá hodně studené. My jeli, když v Korutanech lilo a jezero jsme měli v mlžném oparu, koupání jsme tedy zatím nezkusili :)

Palmanova

Pokud byste si chtěli užít Itálii ještě více, můžete pokračovat například do většího Udine (nás tedy úplně nezaujalo, ale na nákup jídla super - těstoviny Barilla po 1 Euro, skvělý parmazán za 1,20 Euro sáček apod.), nebo do úchvatného městečka ve tvaru hvězdice - Palmanova. Po cestě zaplatíte mýtné na dálnici. 

Palmanova má krásné náměstí a celé město se dá obejít kolem dokola mezi hradbami a tunely. Klidně tady strávíte pár hodin, obzvlášť, pokud pak skočíte do centra na výbornou pizzu :)

Něco z historie

Výstavba Palmanovuy začala v roce 1593, původně jako pevnost proti útokům Turků. Město má trojí opevnění, první dvě obranné linie byly vybudovány v období Benátské republiky, poslední byla dokončena v napoleonské době. Každé z opevnění bylo budováno s ohledem na předchozí tak, aby vznikla symetrická devíticípá hvězda. Město Palmanova bylo v roce 2017 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO

Městečko je opravdu krásné, rozhodně stojí za návštěvu.