Korutanská jezera

10.04.2023

Korutanská jezera jsou jednou z nejkrásnějších přírodních scenérií Rakouska a jedním z největších lákadel Korutan. V této oblasti se nachází několik hlavních jezer, mezi které patří Wörthersee, Millstätter See, Ossiacher See a Faaker See

Každé z těchto jezer má své unikátní vlastnosti, ale všechny nabízejí krásnou krajinu, turistické atrakce a rekreační aktivity. Celkově je v Korutanech přes 200 jezer, ve kterých se dá koupat.

Lanovkou nad Ossiacher See
Lanovkou nad Ossiacher See

Wörthersee

Wörthersee je největším jezerem v Korutanech a patří také mezi nejteplejší, s teplotou vody až 27°C v letních měsících. Je to oblíbené místo pro vodní sporty, jako je windsurfing, wakeboarding a plachtění. Okolní obce a města, jako je Klagenfurt, Velden a Pörtschach, nabízejí mnoho kulturních a historických památek, jako je Landhaus, katedrála svatého Petra a klášter Viktring.

Millstätter See

Millstätter See je druhým největším jezerem v oblasti Korutan a je obklopen horami, což nabízí nádhernou scenérii. Jezero má nádherné pláže a turistické stezky, což umožňuje výlety do okolních hor. V zimních měsících se zde můžete těšit na lyžování, snowboarding a běžkování.

Obě jezera můžete pozorovat z krásné dřevěné rozhledny Pyramidenkögel. Z výšky 905 m si můžete vychutnat jedinečný panoramatický výhled na Korutany a jeho působivou jezerní krajinu. Věž byla přestavěna v roce 2013 a s výškou 100 metrů je nejvyšší dřevěnou rozhlednou na světě. Na Pyramidenkögel máte s korutanskou kartou vstup zdarma, za příplatek si pak můžete užít dobrodružný 120 metrů dlouhý sjezd z výšky 52 metrů. 

Wörthersee, pohled z Pyramidenkögel
Wörthersee, pohled z Pyramidenkögel

Ossiachersee

Ossiacher See je třetím největším jezerem v Korutanech a je známý pro svoji čistou vodu a nádherné pláže s pozvolným vstupem. Jezero má mnoho ostrovů a poloostrovů, což nabízí mnoho míst pro pikniky a koupání. Ossiacher See je také populární pro vodní sporty a turistické stezky v okolí.

Ossiachersee
Ossiachersee

NMillstätter SeeOssiacher See můžete s korutanskou kartou absolvovat zdarma projížďky výletní lodí.

Určitě musíme zmínit také krásné Weissensee s křišťálově čistou vodou. Toto jezero je velmi oblíbené jak v létě na koupání, tak i v zimě, kdy zamrzá silným ledem, který je udržovaný a nabízí tak skvělé možnosti pro bruslení. Ledová plocha o délce několika kilometrů je tou největší přírodní ledovou prochou v Evropě a díky tomu se na ní koná i řada rychlobruslařských závodů a jezdí na ní trénovat olympionici.

Faaker See je menší jezero s krásnou tyrkysovou barvou, které je obklopené horami a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Jezero je populární pro svou čistou vodu a nabízí mnoho možností pro vodní sporty, jako je windsurfing a wakeboarding. V kolí jsou také krásné cyklostezky.

Kromě těchto hlavních jezer existuje v oblasti Korutan také mnoho menších jezer, které nabízejí krásnou krajinu a turistické atrakce. Velmi lákavé může být například Klopeiner See - nejteplejší rakouské jezero (v létě 28 stupňů).

A proč jsou vůbec korutanská jezera tak teplá? 

Korutany leží na jižní straně Alp, podnebí je tedy ovlivňováno z jihu od Jadranu. Jezera nejsou hluboká (mají 40-70 metrů), výjimkou je jezero Millstätter See se 130 metry a nemají velké přítoky ani odtoky a kromě toho tady není větrno. Teplota korutanských jezer tak v létě opravdu dosahuje až 27-28 stupňů.

Jak je to s koupáním v jezerech, je zdarma?

U každého jezera bývají pláže zdarma, nejsnáze je vyhledáte zadáním  "freier Seezugang" a názvu jezera na Google. Tyto pláže ale nemají žádnou infrastrukturu. Pokud je pro vás tedy příjemnější mít pláž se záchody, převlékárnou, moly, dětskými hřišti, restaurací apod., vybírejte spíše pláže placené. Ceny nejsou vysoké, obvykle kolem 5 Euro osoba/den.

Zde naleznete oficiální přehled - mapu korutanských pláží zdarma.  

U Ossiachersee
U Ossiachersee

Chtěli byste bydlet přímo u jezera? Náš apartmán v Millastattu je pro vás k dispozici!