JEZERNÍ MILLSTATT

Tradiční lázeňské město na jezeře Millstatt je známé díky bývalému benediktinskému opatství Millstatt, založenému kolem roku 1070. Nachází se na jižním svahu Gurktalských Alp (národní park Nockberge), na severním břehu jezera v nadmořské výšce 588 m. Benediktinský klášter s kostelem je považován za jednu z nejvýznamnějších památek románské architektury v Korutanech. V tomto krásném prostředí se konají různé kulturní akce, jako jsou Millstatt Music Weeks nebo Mezinárodní kytarový festival. Centrum města tvoří krásné renesanční arkádové nádvoří z 16. století, kterému dominuje vzrostlá stará lípa. Vzhled Millstatt am See je ovlivněn romantickými vilami z 19. a 20. století, letními sídly aristokracie, které propůjčují městu nádherné kouzlo.

Jezero Millstatter See 

Millstätter See je nejhlubší jezero v Korutanech. Má rozlohu 13 km², svým protáhlým tvarem sahá od Seebodenu a Spittalu an der Drau na severozápadě, až k Döbriachu a Ferndorfu na jihovýchodě. Jezero je ohraničeno horami národních parků Nockberge a Vysoké Taury. Jezero zaujme svou dobrou kvalitou vody a je také jedním z nejteplejších jezer, protože není napájeno přívody zvenčí, ale prameny v jezeře. Voda jezera v létě dosahuje až 27 °C. , Nabídka aktivit sahá od vodních sportů, romantickou projížďku pramicí do odlehlých zálivů, rybolov, nebo odpočinek v jezerních lázních 1. Kärnten Badehaus. 

Pláž u Millstater See
Pláž u Millstater See

Turistika v Korutanech

Millstatt je skvělé výchozí místo pro turistiku a turistických tras je tady nespočet. Od těch "lehkých", kterým se tady říká Slow trail, až po náročnější šplnání na vrcholky okolních hor. Oblast mezi jezerem a horami zahrnuje asi 500 km turistických stezek: nejdelší stezku "Millstätter See Höhensteig" lze rozdělit na 8 etap a její celková doba chůze trvá asi 13 dní.

Mezi nejoblíbenější trasy patří Via Paradiso neboli "Stezka lásky", vedoucí ke "granátové bráně", na nejvyšším bodě na Millstätter Alpe.

Pokud vás láká tajemno, určitě nevynechejte mystickou horu Mirnock - "Orte der Kraft" (Místo moci). Je to místo s mimořádnými energetickými schopnostmi, která vykazují neobvyklé zemské vibrace. 

Další tipy na turistiku v okolí najdete na našem BLOGU.

Lyžování a zimní sporty v Korutanech

Millstat je dobré výchozí místo i pro zimní sporty, přímo v okolí města je několik běžkažských trať a nedaleko se nachází hned několik lyžařských středisek.

Goldeck - malé, ale sympatické lyžařské středisko se nachází u Spittal an der Drau a jeho dominantou je 2142 metrů vysoký vrch Goldeck, po jehož svazích se vinou rozmanité sjezdovky s pohádkovým výhledem a exkluzivními sněhovými podmínkami (sezóna od cca poloviny prosince do konce března).  

Bad Kleinkirchheim - BKK nejsou jenom vyhlášené termály, ale také oblíbené lyžařské středisko, ve kterém si užijete lyžování na více než 100 km sjezdovek. Sjezdovky jsou většinou střední obtížnosti, ale k dispozici jsou i modré sjezdovky pro děti a začátečníky. Milovníci snowboardingu mohou vyzkoušet překážky u lanovky Kaiserburg. Pýchou lyžařského střediska je sjezdovka světového poháru Franz-Klammer-Abfahrt. 

Mezi další střediska v okolí patří  například Katschberg (od nás 38 min. autem), nebo Turracher Höhe (41 min. autem, zde se lyžuje se až do května!).

Historie a kultura

Zatímco nejstarší archeologické artefakty nalezené v této oblasti pocházejí z neolitu, název "Millstatt" může odkazovat na keltský výraz "mils", což znamená horský potok. Keltové vstoupili do této oblasti v 5. století př. n. l. Podle legendy karantský vévoda Domitianus  konvertoval ke křesťanství a postavil první kostel v Millstattu. Nechal také posbírat tisíc soch pohanských bohů ("mille statuae" - odtud druhá možná varianta vzniku názvu) a hodit je do jezera. Přibližně od roku 1870 se Millstatt vyvinul z klidné vesnice v módní letovisko pro šlechtu a bohatou buržoazii rakousko-uherské monarchie. V tomto roce přišel do Millstattu bohatý nakladatel a syn staročeské sklářské dynastie Rudolf Schürer von Waldheim, aby zde postavil první hotel ve městě, Hotel See-Villa. v letech 1880 a 1890 se otevřely četné hostince a hotely, zatímco šlechtici a bohatí občané měli na břehu jezera postavené bohaté rekreační domy. v roce 1921 získal Millstatt statut lázeňského města, vytyčil promenádu a lázeňské zahrady a v roce 1931 otevřel veřejné koupaliště s výraznou skokanskou věží.