Vyhlídková místa nad Millstatter See

27.07.2023

Úžasných vyhlídek na Millstatter See je určitě mnohem více, prozatím vám popíšeme alespoň první dvě, co jsme vyzkoušeli :)

Granattor

Výlet na Granattor mě naprosto nadchnul, je to krásná horská cesta s naprosto úchvatnými výhledy prakticky na každém kroku. Na Granattor můžete vyrazit pěšky přímo z Millstattu, ale první úsek cesty je po silnici (Almstrasse Lammersdorf), která má místy sklon 15%... Kdo si chce tuto část cesty odpustit. může dojet autem až na parkoviště ke krásné dřevěné chatě Lammersdorfer Hütte. Cesta nahoru je zpoplatněna, je tam závora a automat (bere i karty), cena je 8 Euro. Pokud ale máte kartu Millstatter See, máte vjezd zdarma.

Hned z parkoviště začíná stoupání, nejprve po louce, kde potkáte spokojeně pasoucí se krávy a kde se už po prvních desítkách vystoupaných metrů můžete začít kochat výhledy. Pak bude pokračovat po více kamenitých cestách (trasa je nevhodná pro kočárky), může jít buď pozvolněji po širších cestách s lehčím stoupáním, nebo to vzít nějakou zkratkou - na vrchol vede řada vyšlapaných cestiček kolmo vzhůru :) Jak už jsem zmiňovala, výhledy máte prakticky všude, ale tři místa jsou něčím "obohacená" a tak nejfotogeničtější  - první je dřevěný kříž, druhá kamenná mohyla a třetí je už Granattor samotný

Po cestě se také můžete bavit hledáním granátů (odtud název Granattor - brána je vyplněná tunami granátů a odkazuje na největší granátové ložisko v Alpách), kamenny plné granátů uvidíte všude. U mohyly se vám otevře nádherná vyhlídka, pokud je heyké počasí, uvidíte Karavanky, Julské Alpy, Vysoké Taury -  Goldeck, Dobratsch, ale i Triglav nebo Großglockner. Je to opravdu nádherné. 

Od mohyly vás čeká krátký sestup a výšlap na vedlejší vrcholek, na kterém už se tyčí Granattor, brána cca 3x3 v nadmořské výšce 2063. Podle značení u parkoviště trvá výstup až sem 1:30 hodiny, reálně se to ale dá zvládnout mnohem rychleji :) A kdo má čas a chuť, nemusí se vracet na parkoviště stejnou cestou, ale udělat si k němu okruh přes Hoisbauerhütte.

Slow trail Mirnock

Druhé vyhlídkové místo a možnost krásného výletu leží nad Döbriachem. Zatímco do Millstattu od nás pojedete 30 minut, sem to budete mít o deset minut déle :) Z Döbriachu vystoupáte autem až k chatě Alpengasthof Bergfried, kde je menší bezplatné parkoviště. Slow trail začíná hned u chaty. Ale než začnete stoupat po značené stezce směr Mirnock, odbočte nejprve doleva a sejděte ke krásné vyhlídce Sternenbalkon (nadmořská výška 1115 metrů). Toto místo je ideální na pozorování noční oblohy, odtud ten název :)
Pak už budete opravdu jen stoupat, nicméně je to opravdu typický slow trail, tedy velmi pohodlná, nenáročná stezka, vedoucí částečně po louce, ale většinou v lese. Po cestě je několik zastavení s vyhlídkovými místy a dřevěnými odpočívadly. Opravdu pěkná procházka s hezkými výhledy. Zdatnější chodci ale nemusí u poslední vyhlídky skončit, naopak se přímo nabízí pokračovat až na vrchol - Mirnock (2110 metrů). Potřebný čas výstupu je od parkoviště u chaty cca 3 hodiny.