Dreiländereck: Místo setkání tří zemí

08.02.2024

Dreiländereck, česky Trojmezí, se nachází v nadmořské výšce 1506 m a je jedinečným místem, kde se stýkají hranice Rakouska, Itálie a Slovinska. Tento hraniční trojúhelník v Korutanech nabízí nejen fascinující historii, ale i nádherné přírodní scenérie, které si zamilují jak milovníci pěší turistiky, tak rodiny s dětmi.

Hraniční trojúhelník
Hraniční trojúhelník

Dreiländereck je snadno přístupné díky lanovce z Arnoldsteinu (dojezd z našeho apartmánu v Matschiedlu je 20 minut), která vás za 15 minut vyveze na horní stanici, odkud můžete vyrazit na řadu turistických tras. Na vrchol můžete dojít i pěšky, z obce Seltschach po pohodlné lesní cestě (cca 8 km). Panorama z horní stanice lanovky je ohromující. Před vámi se rozprostírá korutanské jezerní údolí a na jihu slovinská a italská pohoří (Jalovec, Moistrocca, Mangart, Ponze atd.). Od sedačkové lanovky je to jen cca 10 minut k chatě Dreiländereckhütte (1 432 m).

Nejpopulárnější cíl, hraniční trojúhelník, je od horní stanice lanovky vzdálený přibližně 35 minut chůze. Od horní stanice sedačkové lanovky odbočte doprava k chatě Dreiländereckhütte a poté pokračujte na vrchol hraničního trojúhelníku (1 511 m). V 360° panoramatickém výhledu vaše oko bloudí po horských masivech tří zemí: Julské Alpy s Mangartem (2 678 m) a Montasch (2 753 m), Karnské Alpy atd. Památník na vrcholu je považován za znamení přátelství mezi hraničními národy. 

Trasa na Slovinsko
Trasa na Slovinsko

Pro rodiny s dětmi je Dreiländereck ideálním výletním místem. Děti si mohou pohrát na hřišti, nebo se vydat na pěší túry, které jsou vhodné i pro malé děti. Na miminka se vezměte raději nosítko, na kočárky terén úplně vhodný není. 

Velmi oblíbená je okružní trasa ke kapličce Maria im Schnee - výchozím bodem je opět horní stanice lanovky, z ní odbočte vpravo k chatě Dreiländereckhütte a dále pokračujte k hraničnímu trojúhelníku nebo k lesní cestě (vpravo), která vede do lesů pod vrcholem. Brzy přijedete k italským hranicím (1 322 m), kde je i malá chata. Odtud je to asi 25 minut do "Maria im Schnee". Zpět k chatě vede túra stejnou cestou. Odtud vede serpentinová stezka kolem komplexu bunkrů na vrchol hraničního trojúhelníku a dále k výchozímu bodu u horní stanice lanovky.

Kromě turistiky nabízí Dreiländereck i lyžařskou oblast s 17 km sjezdovek, která je ideální pro zimní sporty. Leží ve výšce 680 - 1 600 metrů a nabízí sjezdovky pro lyžaře a snowboardisty různých úrovní zdatnosti.

Historie regionu je stejně fascinující jako jeho příroda. Arnoldstein, vstupní brána do oblasti Dreiländereck, se může pyšnit bohatou historií sahající až do antiky. Ruiny klášterního hradu z 11. století, které byly zrekonstruované a dnes slouží jako kulturní centrum, jsou svědkem dlouhé historie tohoto místa.

Navštívit Dreiländereck znamená objevit místo, kde se snoubí krása přírody, bohatství historie a možnost aktivního odpočinku.

Chcete objevovat krásy jižních Korutan? Staňte se našimi hosty a užijte si je naplno!