Jako horníci :)

16.07.2023

Dnes tu máme tip hned na dvě "hornické" atrakce v Korutanech, obě jsou rozhodně velmi zajímavé a stojí za návštěvu. Super jsou obzvlášť, když v Korutanech zrovna prší 😊

První z nich je Terra Mystica kousek od Villachu, s Korutanskou kartou zcela zdarma.

Jezírko u Terra Mystica
Jezírko u Terra Mystica

Terra Mystica

Na kase dostanete lístek s časem prohlídky a než na vás přijde řada, můžete se jít podívat do malého muzea o patro níž. Pak všichni nafasuje hornické oblečení a helmu a vydáte se s průvodcem do štol. Velká škoda je, že průvodce mluví pouze německy, takže kdo jazyk neumí, přijde o spoustu zajímavých informací. Po úvodním povídání vás čeká sešup do dolu po dlouhé klouzačce, který děti naprosto nadchne. Následuje procházka dlouhými štolami s ukázkami, jakými nástroji se tam kopalo, jak vypadaly záchody, jak se dnes jedna z jeskyní využívá na zrání speciálního sýra (ten si pak můžete zakoupit u suvenýrů), uvidíte i moc pěknou multimediální show. Délka šachet a velikost některých jeskyní je ohromující. Hezký zážitek je i projížďka na důlních vagóncích a na závěr původním výtahem. Výlet do Terra Mystica opět doporučuji zkombinovat s nějakou další atrakcí v okolí, my se například jeli vykoupat k nádhernému tyrkysovému jezeru Faaker See.

Granatium

Druhá atrakce už je placená, s Korutanskou kartou dostanete "jen" slevu 10%. Jedná se o Granatium v Radentheinu – muzeum granátů, které mají ve zdejší oblasti dlouhou tradici těžby. V muzeu je opravdu krásná a zajímavá expozice, projdete se težařskou štolou a na konci vás čeká to, kvůli čemu sem všichni jezdí – dostanete přilby, ochranné brýle a kladívka a můžete si po libovolně dlouhou dobu granáty zkusit vykopávat. A nálezy si samozřejmě můžete ponechat. V muzeu i štole take můžete najít odpovědi do tajenky, za jejíž vyluštění pak dostanou děti na kase malý dárek (pin s logem Granatina, nebo broušený kamínek).

Při nepříznivém počasí je super pokračovat kousek do Bad Kleinkirchheim do termálních lázní, nebo kousek vedle do Plazí ZOO, když je pěkně, tak klidně také tam na lanovku a nějakou pěknou procházku.