Na skialpy z Obervellachu

15.02.2024

ˇŽe by Vás nenapadlo vyrazit do Obervellachu na skialpy? I zdejší vrcholy Vysokých Taur však nabízí vyžití pro zkušené skialpinisty, ale i naprosté začátečníky, kteří se s tímto sportem teprve seznamují. Zimní dovolenou tak můžete proložit třeba dnem na pásech na hřebeni korutanských Alp a dobýt některou z místních dvou nebo dokonce třítisícovek na lyžích. Možností, kam se v blízkém okolí Obervellachu vydat na skialpech, je nespočet. My Vás dnes seznámíme se třemi trasami. Pěkně postupně podle obtížnosti. 

1. Skialpy už jsem vyzkoušel, nějaké základy jsem pochytil a chci vyrazit poprvé do pořádných hor.

Seetalnock (2 130 m) 

Vycházíme z parkoviště Seetal u boudy Wiser Hütte ve výšce cca 1 850 m n. m. Před námi je pár stovek výškových metrů a vybrat si můžeme z několika krátkých stoupání v různých expozicích. Protože výstupy nejsou nijak dlouhé, je možné se po prvním sjezdu na chatě občerstvit a vyrazit na vrchol minimálně ještě jednou. 

2. Na skialpech už mám něco nachozeno, náročnějších úseků na trase se nezaleknu a disponuji veškerou potřebnou výbavou (haršajzny, mačky, cepín). 

Kleiner Ankogel (3 096 m) 

Na Kleiner Ankogel lze vystoupit ze dvou stran, ale protože naší základnou je Obervellach, výchozím bodem pro nás bude parkoviště lyžařského střediska Ankogel/Mallnitz. Tady máme dvě možnosti – vyvézt se až do 2 600 m n. m. lanovkou nebo už z parkoviště vyrazit (za malý poplatek) po sjezdovce po svých. K výchozímu bodu u chaty Hannoverhaus je to zhruba 1 400 metrů nahoru a ačkoliv nejde o žádné těžké stoupání, je nutné počítat se třemi až čtyřmi hodinami navíc. Od chaty nás čeká asi kilometrový traverz směrem na východ. Na svahu se sklonem místy až 40 stupňů je potřeba být velmi obezřetný. Poté stoupáme až na předvrchol Radeckscharte (2 874 m). Závěrečný úsek na Kleiner Ankogel již absolvujeme pravděpodobně s mačkami a lyžemi na zádech. Zpět se vracíme stejnou trasou opět až k chatě Hannoverhaus a odtud poté dolů po sjezdovce až k autu. 

Další variantou je sjezd dolů až k nádraží Böckstein, vlakem zpět do Mallnitzu a vyvézt se skibusem zpět na parkoviště k autu. 3 Na skialpech jsem jako doma a o fyzičce ani nemluvě. Ankogel (3 249 m) Toužíte-li po pořádné skialpinistické výpravě, stačí popojet k Bad Gasteinu a vyrazit na téměř třicetikilometrový okruh přes vrcholy Ankogel a Tischlerspitze (3 003 m). Jde o náročnou trasu s technickými pasážemi a během dne nastoupáte téměř 3 000 výškových metrů, tudíž bude potřeba vyrazit již brzy ráno. 

Podrobný popis trasy včetně mapy zde: (https://www.bergfex.sk/sommer/salzburg/touren/skitour/1581985,ankogel-herrenrunde-skitour-zwischen-gastein--kaernten/

Tip pro fajnšmekry!  

Jsou-li zrovna ideální podmínky a Vaše srdce prahne po opravdu velikém dobrodružství, do dvou hodin dorazíte z Obervellachu i na parkoviště u Lucknerhaus. Odtud se můžeme vydat až na samotný nejvyšší vrchol Rakouska, Grossglockner (3 770 m). Tahle výprava už není pro každého. Kromě skialpinistických zkušeností je nutné umět se s jistotou pohybovat v zimním horském terénu a poradit si např. při záchraně z trhliny na ledovci.

Trasa vede po silnici k Lucknerhütte a následně směrem k Stüdlhütte. Dále již budeme stoupat po ledovci až na Adlersruhe a podél hřebene Flattachunu, který je zajištěný ocelovými lany, na vrchol.

Trasu zpět lze v případě dobrý sněhových podmínek vést přímo kolem Lange Wand směrem k Lucknerhütte. Přímý sjezd z vrcholu na ledovec Ködnitzkees je však velmi strmý a může být nebezpečný. 

Popis trasy včetně mapy zde: (https://www.bergsteigen.com/touren/skitour/grossglockner-von-sueden/).

Nemáte s sebou vlastní vybavení? Nezoufejte. Kousek od nás ve Flattachu najdete dobře vybavenou půjčovnu lyžařského vybavení.