Celodenní výlet k přehradě Malta

17.04.2023

Z Obervellachu zamíříme na MillstätterSee – Seeboden a odtamtud na Gmünd. Tady doporučujeme udělat první zastávku v Porsche museum. Muzeum není zajímavé jen pro fanoušky automobilů, ale i pro rodiny s dětmi. Je to jediné soukromé muzeum Porsche v Rakousku a právě tady v Gmündu byly v letech 1944-1950 vyrobeny první vozy se jménem Porsche. Rozsáhlá sbírka zahrnuje vše od Porsche 356, přes vznášející se Porsche Jagdwagen (1956) až po rallye a závodní vozy Porsche. Dalším vrcholem je první a jediné rakouské policejní Porsche 911. Muzem má navíc každý rok speciální výstavu, letos (2023) je to "50 let Porsche 911".

Z Gmündu už je to po maltské Hochalmstraße k přehradě Malta cca 37 minut autem. Tedy pokud máte štěstí a projedete nahoru na zelenou. Pokud ale chytnete na semaforu červenou, můžete si postát i 20 minut. Cesta nahoru vede totiž tunely s jednosměrným provozem. Pokud budete muset čekat, určitě vystupte z auta a běžte se podívat na pěkný vodopád hned u silnice. Zajímavostí je, že Hochalmstraße byla původně postavena jako stavební silnice pro přehradu Kölnbrein a později otevřena pro normální provoz jako turistická atrakce. Není se čemu divit, jízda je opravdu zážitek, charakterizovaný skalními tunely a serpentinami a orámovaný četnými vodopády a úchvatnou přírodou. Jednou ročně se sem sjíždí bungee jumpeři z širokého okolí, aby během jednoho víkendu "pokořili" přehradu Kölnbrein, která je s nadmořskou výškou něco málo přes 2 000 m nejvyšší skokanskou stanicí na světě. 

Po příjezdu k přehradě zaparkujte na velikém parkovišti a hned se můžete začít kochat krásnými výhledy na okolní hory a nejvyšší rakouskou přehradní zeď, 200 m vysokou přehradu Kölnbrein s velkolepou vyhlídkovou plošinou AIRWALKZ přehrady můžete vyrazit na procházku po šotolinové cestě (schůdné i pro kočárky) kolem jezera. Na konci cesty se nachází místní restaurace Gasthaus Kölnbreinstüberl, kde si ochutnat třeba čerstvého pstruha a děti nechat pohrát na hřišti u terasy.

Pokud máte chuť na výšlap, můžete se vydat směrem k Jagasteighütte (cca půl hodiny cesty od restaurace), která nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Cesta je sice strmá a většinou po kamenných schodech, ale není to daleko. Tady už to ale na kočárek určitě není, pokud máte malé děti, určitě doporučujeme nosítko. Po návratu na hlavní cestu se můžete rozhodnout pro návrat na parkoviště, nebo si trasu ještě prodloužit pokračováním kolem přehrady. Cesta je moc hezká, stále lemovaná krásnými výhledy, potkáte několik potůčků a vodopádků, které ústí do přehrady. Ve chvíli, kdy se přemění spíše ve stezku se stoupáním, doporučujeme s dětmi dále nepokračovat.

Po cestě zpátky od přehrady můžete dětem "vykompenzovat" předchozí výšlap, k dispozici jsou hned dvě parádní možnosti. Ta první je Wasserspielepark – krásné hřiště u impozantního 200 merů hlubokého vodopádu. Najdete zde prolézačky, tunely, vodní hrátky, skluzavky a mnoho dalšího. Hřiště je oplocené a v horní části se nachází výstup na cestu vedoucí k vodopádu, která vám zabere cca 10 minut a určitě ji doporučujeme. Pokud jste bez dětí, vodopád si rozhodně nenechte ujít, není nutné jít přes hřiště a platit vstupné, z parkovišti vede k vodopádu přímá cesta.

Druhou možností je Eselpark Maltatal - krásné místo, kde se můžete setkat s mnoha druhy oslů a dalších zvířat. Vstupné, které zaplatíte, platí na celou sezónu, takže se sem můžete během dovolené ještě vrátit (a děti to určitě budou vyžadovat :D). V centrální části parku je dětské hřiště a občerstvení, po levé straně jsou stáje, kde najdete například koníky nebo lamy (ty potkáte i volně chodit po nádvoří, stejně jako kozy) a dále můžete pokračovat do velkého výběhu s oslíky, které můžete nejen pozorovat, ale i krmit, kartáčovat je a mazlit se s nimi. V celém parku je také mnoho informačních tabulí o oslech a jejich životě, takže se zde můžete dozvědět mnoho zajímavostí. A když budete mít štěstí, uvidíte třeba i novorozené osly. Když jsme byli naposledy v parku my, běhalo tam mláďátek spoustu.

CENY

Muzeum Porsche - s korutanskou kartou zdarma

Mýtné na přehradu Malta - s korutanskou kartou zdarma (Hochalmstraße je otevřena od 12. května 2023 do 29. října)

Wasserspielepark - dospělí 7 Euro, děti 6 Euro, s korutanskou kartou sleva 30%

Eselpark Maltatal - dospělí 7 Euro, děti 6 Euro na celou sezónu, s korutanskou kartou sleva 10%