Přes Vršič na Korita Soči

20.04.2024

Tak tenhle výhled nás nadchnul! A to jsme vlastně ani neměli žádný pán. Respektive plán byl "prý je hezký Vršič, tam jsme ještě nebyli a pak zkusíme sjet někam dolů k Soči a uvidíme" :D A tak jsme vyrazili. Z apartmánu v Matschiedlu do Kranjské Gory (35 minut od nás) a protože bylo krásně, zašli jsme si tam na zmrzlinu. Pak jsme pokračovaliu směr Jasná (byli jsme už několikrát a tak jsme nezastavovali u jezera, ale na chvíli jen u jeho křišťálově čistého přítoku, aby se náš pes vyvenčil a také smočil :) Kdo jste u jezera Jasna ještě nebyli, tak tam zastavte určitě a jezero si obejděte, je to nádhera!  

Vršič

Z Jasné už silnice jen stoupá nahoru až do horského průsmyku Vršič - je to nejvyšší průsmyk ve Slovinsku 1611 metrů) a jedno z nejvýznamnějších dopravních spojení přes Julské Alpy. Je známý svou křivolakou cestou s celkem 50 zatáčkami. Silnice, která průsmykem prochází, je známá jako Ruska cesta, protože jí stavěli ruští váleční zajatci během první světové války. Na památku nehody, při níž 300 z nich zemřelo, byla postavená nedaleko vrcholu průsmyku Ruská kaple.

My si dali delší pauzu kousek pod vrcholem, protože jsmeobjevili louku s kvetoucími krokusy a to byla taková nádhera! Nemohli jsme se odtamtud odtrhnout. Na vrcholu Vršice nás trochu překvapil sníh, který jsme na konci dubna už nečekali, ale děti i pes byli nadšení :D Nahoře se parkuje zdarma, je tam občerstvení a suvenýry (bylo zavřené) a jsou odtamtud krásné výhledy.

Velika korita Soče 

Pak nás čekal sešup dolů se spoustou zatáček, mířili jsme na Bovec. Nedojeli jsme ale až, tam, naše zastávka byla Velika korita Soče (cca 20 minut z Vršiče). Údolí řeky Soča totiž zcela oprávněně patří mezi nejkrásnější místa v Triglavském národním parku. Je to o úzký a hluboký kaňon, který řeka Soča v průběhu času vytvořila. Voda je neuvěřitelně čistá, tyrkysová a ledová :D Přes řeku vede spousta mostů, ze kterých pořídíte krásné fotky. Parkování je u silnice, teď v dubnu bylo poloprázdné, v sezóně jsou tady ale davy...

O kousek dál se nachází ještě neméně krásná Mala korita Soče. Tady řeka vyhloubila do vápencového podloží úzké a hluboké kaňony, voda tu teče rychle a prudce.

Obě místa jsou úchvatná a dá se tu strávit klidně několik hodin - procházkami, brouzdáním ve vodě, focením a kocháním se...

To jsme udělali i my a v odpoledních hodninách jsme náš slovinský výlet spokojeně ukočili a za cca hodinu už byli zpět v našem apartmánu :)