Soutěsky, rokle, vodopády, vrcholky hor

14.05.2023

Vstaňte brzy, sbalte si batoh, pití a svačinu, zašněrujte pevné boty a vyražte na túru. Region kolem Obervellachu a Reissecku je skutečným "tajným tipem", pokud jde o úchvatně malebné túry. Nejlepší ze všeho je, že si můžete vybrat túru, která přesně vyhovuje vašim požadavkům. Některé trasy jsou nenáročné v údolí, jiné strmé a náročné, mířící až na vrcholy přesahující 3 000 m. Program si uděláte přesně, jak vám vyhovuje.

Vyčistit si hlavu, nadýchat se čerstvého vzduchu, nechat oči bloudit po krajině, přesně tak si představujeme pěknou túru. Region kolem Obervellachu a Reissecku je skvělým výchozím bodem právě pro širokou škálu malebných a dechberoucích túr. 

Na jihu jsou vrcholy skupiny Kreuzeck, zatímco skupina Reisseck tvoří hranice regionu na severu. Nejdelší túra v Korutanech vede soutěskami Rabisch a Groppenstein, další alpskou zajímavostí regionu v srdci Národního parku Vysoké Taury (Hohe Tauern představují se svou rozlohou přes 1800 m2 největší národní park v Alpách a zároveň první národní park v Rakousku. Tvoří pomyslnou páteř rakouských Alp, na pomezí tří rakouských zemí – Salcbursko, Tyrolsko a Korutany). 

Ti, pro které není nenáročná túra údolí zajímavá, si přijdou na své také. Národní park Vysoké Taury je plný vysokých hor, které patří k nejvyšším a nejnáročnějším v zemi. Cesta na Ankogel je technicky náročná, i když je usnadněna lanovkou. A když už mluvíme o lanovkách, historickou lanovkou Kreuzeckbahn v Kolbnitzu můžete vyjet na Rosswiese, horní stanici lanovky v nadmořské výšce kolem 1200 m, které je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku. Lanovky na Ankogel i Kreuzeckbahn jsou s korutanskou kartou zdarma!  

Pokud ovšem hledáte výzvu, pak je pro vás Alpe-Adria-Trail pro vás tou správnou volbou. Ve 43 etapách vede 750 km od ledovce Pasterze až k Jaderskému moři. Etapy 7, 8 a 9 vedou dálkové turisty přes obce Obervellach a Reisseck. "Naše" etapy vás provedou soutěskou Rabisch a Groppenstein, stejně jako na hrad Falkenstein a kultovní místo Keltů a Římanů na hoře Danielsberg.

TOP 11 túr a horských túr

 1. Soutěsky Groppenstein Rabisch: 5,5 km, 540 mnm, STŘEDNÍ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: nejdelší soutěska v Korutanech
 2. Vodopády u potoka Bernitzbach: 4,5 km, 25 mnm, LEHKÁ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: Vodopády jsou přírodní památkou od roku 1988
 3. Cesna na Polnikhütte Ebeneck: 9,4 km, 800 mnm, STŘEDNÍ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: úžasná vyhlídka na hory Kreuzeck
 4. Naučná stezka Danielsberg: 1,7 km, 222 mnm, LEHKÁ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: nejstarší kultovní místo v Korutanech
 5. Mühldorfer Alm – Kleiner Salzkofel: 11,6 km, 1 070 mnm, STŘEDNÍ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: do kopce lanovkou Kreuzeckbahn
 6. Túra k chatě Stranighütte: 12,9 km, 804 mnm, STŘEDNÍ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: z Obervellachu do údolí Kaponigtal
 7. Himmelbauer – Lonza – Mallnitz: 15,2 km, 1 221 mnm, STŘEDNÍ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: oblíbené u místních
 8. Až na horu Zagutnig: 14,9 km, 1 548 mnm, OBTÍŽNÉ.
  Tip: slunečné, jižní orientace
 9. Auernig – Törlkopf: 8,7 km, 1 000 mnm, STŘEDNÍ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: až na místní horu Mallnitz
 10. Ankogel – Mallnitz: 6,4 km, 750 mnm, VYŠŠÍ OBT´ÍŽNOST.
  Tip: Horská túra s jednodušším lezením
 11. Maresenspitze: 13 km, 1 499 mda., TĚŽKÉ.
  Tip: dlouhá, náročná horská túra

A jaké jsou nejlepší termíny na turistiku v Korutanech? Skvělý je červen, kdy je velmi příjemné počasí a už jezdí lanovky. Počasí na turistiku je velmi dobré také od července do září. A pokud vyjde počasí, nádherný je i říjen, kdy je vše již v podzimních barvách. Přijšte si k nám užít to nejlepší, co Korutany nabízí!