Arthur von Schmid Haus

24.06.2023

Dům Arthura von Schmida (2281 m.n.m.) se nachází přímo u jezera Dösen, druhého největšího horského jezera v Korutanech. Dá se v něm přenocovat a druhý se se vypravit na vrchol Säuleck (3086 m.n.m.). Tato horská chata je nádherná, lokalita a výhledy dechberoucí. A co je na tom nejlepší? Je to kousek od nás z Obervellachu! :D

Arthur von Schmid Haus
Arthur von Schmid Haus

Z Obervellachu vyrazíte autem směr Mallnitz, ale ještě před vlakovým nádražím uhnete doprava na Dösener Tal. Budete stoupat do kopce po úzké silnici (takové, na které se modlíte, abyste v protisměru nepotkali auto :)). Dojedete až na parkoviště s parkovacím automatem (všední dny 5 Euro, víkendy 8 Euro na den) v nadmořské výšce 1445 metrů.

Pěšky na Arthur von Schmid Haus

Půjdete po dobře znacené cestě (cedule plus červené značky na stromech a kamenech). Ukazatel na parkovišti tvrdí, že na chatu Arthur von Schmid jsou to 3 hodiny (já si dost dlouho myslela, že tři hodiny trvá celý okruh s návratem na parkoviště, protože jsem si špatně přečetla průvodce v němčině :D) - v reálu se nahoru dostanete při normálním tempu i s focením a svačinou za 2,5 hodiny.

Mapa k chatě Arthur von Schmid
Mapa k chatě Arthur von Schmid

Celá trasa má necelých 7 kilometrů, na kterých nastoupáte 853 metrů. Zpočátku - až k chatě Konradhutte u pěkného jezírka, je stoupání poměrně mírné. Kousek za chatou ale přejdete po dřevěném mostu Dösenbach, zanoříte se do lesa a začnete stoupat strmě po úzké lesní cestě. Na tomto úseku se docela zadýcháte, ale odměnou vám budou krásné výhledy na jezero, které se vám po chvíli otevřou. Cesta má pěkně pojmenovaná jednotlivá zastavení - Sehen (pohled do údolí k jezeru) - Hören (zastavení u divoké peřeje tvořené horským potokem, k jeho prameni postupně doputujete - voda je tu opravdu hlasitá, takže označení krásně sedí) - Schmecken (u chaty Arthur von Schmid, kde si můžete dát něco dobrého¨) - Fühlen (tam jsem nebyla, tak nedokáži okomentovat :)

Jezero u Konrad hütte
Jezero u Konrad hütte

Poté, co les prořídne, pokračujete přes alpskou pastvinu stále vzhůru, opět krátkým řídkým lesem, dokud se nedostanete na velikou louku s pěknou dřevěnou chatou Dösner Hütte (1976 m.n.m), která leží v nádherné panoramatické poloze na okraji svahu. Super místo na krátký odpočinek a svačinu. 

Pro pokračování je potřeba přelézt dřevěný plot a opět stoupat, ráz krajiny je opět jiný, čeká váš řídký les a podmáčená kotlina, cesta vás dále navede ke dřevěnému mostu přes potok, kde začně zase trochu větší stoupání. V této části cesty se také citelně ochladí, více tam fouká a jak budete stoupat, začnou se objevovat sněhové jazyky (minimálně ještě na konci června tam byly). 

Poslední úsek je přes velké kameny, stále prudce nahoru po serpentýnách, směr malý vodopád. Mě tento úsek dost vyděsil, odspoda byl vidět jen prudký sráz a hromady kamenů, sníh a skupina horolezců na lanech. Myslela jsem si, že bez horolezeckého vybavení se nahoru nedostanu - ale naštěstí se ukázalo, že tam jen vedou lezecké cesty a kromě nich je tam i cesta pro pěší :)

Jakmile dosáhnete vrcholu vodopádu, máte vyhráno. Zjistíte, že vodopád je vlastně odtok jezera Dösen a vzápětí už uvidíte Arthur vod Schmid Haus. Je to tam opravdu nádherné!

Jezero Dösen
Jezero Dösen


Zpáteční cesta je pak úplně stejná jako cesta nahoru, mě trvala až na parkoviště 1:50.

Líbí se vám místa a cesty jako tato a rádi byste toho viděli ještě více? Ubytujte se u nás a poznávejte korutanské Alpy na vlastní kůži.

Přečtěte si jako první, co je na blogu nového