Výlet k hradu Falkenstein

07.06.2023

Obevellach je mimo jiné zajímavý i tím, že ho střeží hned tři hrady - Groppestein (u soutěsky Groppensteinschlucht), Falkenstein a Oberfalkenstein. A zajímavé je i to, že jsou všechny v soukromých rukou a tedy uzavřené pro veřejnost. Nicméně i tak stojí za výlet za prohlídku, alespoň zvenku.

Trasa na Falkenstein
Trasa na Falkenstein

Přímo z našeho apartmánu můžete dojít na hrad Falkenstein třemi cestami. Jedna je vhodná spíše pro přiblížení autem, je hodně po silnici. Jedna je časově náročnější, vede více terénem, je více zvlněná, nastoupáte více výškových metrů. Za nás je super ta, co je na mapě označená modře - vede sice po asfaltkách, ale jsou to silničky, kde nepotkáte auto a celou cestu se můžete kochat krásnými výhledy. Trasu ujdete za cca 2 hodiny a nastoupáte přitom něco přes 300 výškových metrů.

Hrad Falkenstein 

Hrad leží ve výšce 320 m nad údolím Mölltal, první záznamy o něm jsou ze začátku 14. století. Hrad sloužil díky svému impozantnímu opevnění jako pevnost. Hned kousek nad ním leží druhý soukromý hrad - Oberfalkenstain. Můžete si tedy vyšlápnout až k němu a oba si tak prohlédnout zblízka. Co je ale úplně nejlepší je to, že po cestě narazíte na bývalou, už dlouho nepoužívanou železnici. Můžete se projít starými tunely a  hned za prvním z nich naleznete z míst bývalých kolejí nádherný pohled na hrad Falkenstein s pozadím hor.

Hrad Falkenstein
Hrad Falkenstein
Oberfalkenstein
Oberfalkenstein

Cesta zpátky je značená směrovkami na Obervellach, pokud s sebou máte kočárek, vraťte se raději po cestě, po které jste přišli, tato návratová vás totiž povede přes louky, po kterých se s kočárkem moc dobře nejede :)

Čtěte další tipy na výlety, ať vám nic neunikne! :)