Jednodenní výlet na Slovinsko

23.07.2023

Na Slovinsko je to od nás stejně jako do Itálie jen kousek, takže se přímo nabízí zajet se tam z Korutan podívat. Hodně lidí dokonce dovolenou kombinuje - například týden v Korutanech a týden ve Slovinsku. Sami jsme přesně takovou dovolenou absolvovali loni a bylo to skvělé :)

A co se dá vidět, pokud do Slovinska pojedete jen "na otočku"? Je toho překvapivě hodně!

Doporučená cesta, při které nebudete platit ani mýto za tunel do Slovinska, ani Slovinskou dálniční známku:    Villach -> Kranjska Gora. Kranjska Gora je skvělé výchozí místo pro řadu výletů. Od nás z Obervellachu je vzdálená 100 km (autem 1 hodina a deset minut), z Millstattu je to o něco blíže.

Co je opravdu kousek a stojí za návštěvu


Přírodní rezervace Zelenči 

Z Kranjske Gory dojedete po pěti minutách na malé parkoviště s možností občerstvení a půjdete cca 10 minut pěšky lesem k nádhernému smaragdovému jezírku s vyhlídkou. Je to opravdu maličké, na prohlídku vám stačí i s cestou cca 30 minut.

Jezero Jasna 

Vrátíte se zpět směr Kranska Gora a pojedete na opačnou stranu, je to opět blizoučko, cca 6 minut. V sezóně tady čekejte více turistů, parkoviště je placené. Ale je to tam krásné, určitě to stojí za zastávku - je to cca na hodinu, pokud se půjdete projít podle jezer a na visutý most. Kolem jezer je několik kaváren a restaurací. Od Jasne můžete pokračovat dále na silniční sedlo Vršič, to je také velmi oblíbený turistický cíl. My tam zatím nebyli, takže pouze info bez fotek :) Vršic je s 1611 m.n.n. nejvyšším sedlem na Slovinsku a vede do města Bovec. Silnice byla postavená ruskými vojenskými zajatci. 

Vodopád Peričnik

Od Jasne dojedete k vodopádu za cca 20 minut. Může tam být problém s parkováním a budete muset čekat na uvolnění místa, parkoviště je maličké. Je placené, dávali jsme tuším 5 Euro na 2 hodiny. Na parkovišti jsou toalety a možnost občerstvení. 

Od parkoviště vás čeká cca desetimunutové stoupání k vodopádu. Otevře se vám nádherný pohled na cca 50 metrový masív vody stékající ze skály. Co je ale na Peričniku největší lákadlo je to, že se pod ním dá projít. Za vodpádem vede pod skálou římsa, pod kterou bezpečně projdete (pouze vás zmáčí spršky vody :-) - zvládli jsme to i s dětmi 10, 8 a 4 roky. Je to moc hezký zážitek. Jinak dole u parkoviště se můžete také smočit v krásné říčce modro-zelené barvy (je tady ledová :D), nebo se jít podle ní projít.

Jezero Bled

Pokud se na některé z předchozích atrakcí vysloveně "nezaseknete", stihnete ještě úplně v klidu i největší turistickou atrakci Slovinska - jezero Bled. Od vodopádu se k němu dostanete za cca 30 minut, jen pozor, ať nenajedete na dálnici a nemusíte zbytečně platit za známku. 

My osobně Bled moc nemusíme, je strašně, ale opravdu strašně turistický. Co to znamená? Prakticky se tam nedá zaparkovat, všude je hrozně moc lidí. Pokud budete mít štěstí a zaparkujete, počítejte s částkou cca 10 Euro za parking. Jezero má na koupání jen maličké pláže, kde je hlava na hlavě a je dost studené. My jsme asi moc zmlsaní jezery v Korutanech, Bled nás opravdu nijak neoslovil :D 

Samozřejmě pohled na kostelík uprostřed jezera je pěkný, pokud se vám někde podaří zastavit na fotku...můžete dojet i na Bledský hrad, kde zaplatíte další 3 Eura za parking a 15 Euro za prohlídku, která je bohužel také dost o ničem. Ale podívat se jeďte určitě, Bled je prostě ikona Slovinska a návštěva je tedy takřka povinnost :)

Od Bledu pak jeďte opět stejnou cestou, tj. přes Kranjskou Goru, jinak byste platili za přejezd do Rakouska mýtné.

Rádi byste zkombinovali dovolenou v Korutanech a na Slovinsku? Zarezervujte si u nás termín a můžete vyrazit poznávat krásy obou lokalit! :)