Z Prahy do Korutan

16.06.2023

Dojet z Prahy do Korutan se dá různými způsoby, tady ale chceme popsat cestu, která se nejvíce osvědčila nám (a to jsme zkoušeli několik tras i různé časy odjezdů) :)

Kdy vyrazit

Čas odjezdu - ač to nezní úplně přívětivě, úplně nejlepší čas kdy vyrazit je ráno mezi 4 - 5 hodinou. My většinou vstaneme ve čtyři a v půl páté vyrážíme. Tento čas je úplně super, protože pokud jde člověk rozumě spát, není ani v tuto hodinu nijak vyřízený a zvládne tak nejen cestu, ale i zbylý půlden v Rakousku (zkoušeli jsme vyrážet například i ve dvě ráno a to byla katastrofa, dojeli jsme úplně dobití :D). Další výhodou je, že až do Českých Budějovic dojedete prakticky po prázdné silnici, takže to krásné ubíhá a doprava nejak zvlášť nezhoustne ani po cestě na hranice. A třetím benefitem je to, že v tento čas naložíme děti v polospánku a ti nám pak ještě minimálně půlku cesty prospí, což je super. Hodně tak omezíme frekvenci a počet dotazů "kdy už tam budem" :D

Směr Dolní Dvořiště

Takže vyrazit takto ráno a namířit si to na Dolní Dvořiště. Před přechodem je benzínka ONO, kde vždy stavíme, kupujeme rakouskou dálniční známku a tankujeme, ceny pohonných hmot jsou tady super.

Dále pokračujeme nejprve směrem na Linz, poté na Salzburg, za Salzburkem pak směr Zell am See. Míříme na Böckstein, odkud jezdí autovlak do Mallnitzu. Takže směr Zell am See, pak se začnou objevovat směrovky na Gastain. Jinak kus za Salzburkem je fajn McDonald, kde většinou stavíme na kafe a na záchod. Na záchody ještě raději upozorním, jak McDonald, tak i benzínky mají záchody zpoplatněné, potřebujete u sebe tedy mít drobné (cena 0,50 Euro, po zaplacení vám vyjede poukázka ve stejné ceně, kterou můžete použít na nákup). Jinak po cestě najdete i záchody zdarma, nesmíte ale mířit na pumpu, nýbrž na "Raststation".

Čas příjezdu do Böcksteinu si naplánujte, ať jste tam ideálně 10 minut před odjezdem vlaku. Ten jede v každých 0:20. Pokud vyrazíte po čtvrté a nikde se zásadně nezdržíte, stihnete vlak v 10:20. Vjedete k nádraží podle ukazatelů a na kase zaplatíte 20,40 Euro (platí se za auto, bez ohledu na počet pasažérů). Následně najedete autem na vlak, všichni musí vystoupit a jít si sednout do vagónu. Cesta vlakem pak trvá 12 minut, jak vlak zastaví, jděte rovnou do auta, všichni budou okamžitě vyjíždět.

A z Mallnitzu je to pak k nám do Obervellachu jen pár minut z kopce dolů (8 km) :) 

Celková doba cesty je kolem 6 hodin (podle toho, kolikrát stavíte a jak dlouho čekáte na vlak).

Jedete do Rakouska poprvé? Pak se určitě podívejte na našeho průvodce první cestou plného tipů na co si dát pozor a na čem ušetřit.

Autovlak z Böcksteinu
Autovlak z Böcksteinu