Ankogelbahn - trek na Grauleitenspitze

01.07.2023

O lanovce Ankogelbanhn už jsem psala v tomto článku, nyní se podíváme na jednu z možných cest, kterou vám lanovka "otevře".  Určitě nejatraktivnější je výstup na 3 246 m vysoký vrchol Ankogel - ten byl původně nejvyšším v celé oblasti a dal tak název celé skupině (Ankogelgruppe). V roce 1932 se ale část vrcholu zřítila a tak má teď o šestnáct metrů méně, takže ho výškově předstihla nedaleká Hochalmspitze (3 360 m). V době mé cesty (červen) bylo nahoře ještě hodně sněhu a protože nemám odpovídající výbavu (ideální jsou mačky + cepín), vybrala jsem na horní stanici lanovky cestu na Grauleitenspitze (2 891 m).

Stoupání na Grauleitenspitze

Od lanovky jsem vystoupala nejprve poměrně prudce po kamenech vlevo na menší plošinu s krásnou vyhlídkou a z něj se pak vydala opačným směrem nejprve po skále dolů směrem na Grauleitenspitze. Tento úsek byl asi nejnáročnější, takový trochu ferratový, na hraně srázu. (s dětmi bych tudy určitě nešla).

Po sestupu pokračovala cesta nejprve chvíli rovně, prošla jsem si i přes sněhový jazyk, pak začala více stoupat. Nejedná se ale o žádné prudké stoupání, je to hodně na pohodu, po cestě jsem potkávala i hodně důchodců :) Jen je potřeba dávat pozor kam šlapete, jde se po menších volných kamenech, které vám mohou ujet pod nohama. 

Trošku mě zamrzelo, že na vrcholku Grauleitenspitze nic není, žádný vrcholový kříž, stožár, vlajka, nic. Na to bude potřeba vylézt na ten Ankogel :D Nicméně výhledy jsou tam naprosto famózní a cesta rozhodně stojí za to. Sestup zpět k chatě po stejné cestě je rychlý a pohodový.  Celý popsaný okruh mi včetně zastávek na focení trval 2 hodiny 20 minut.

Cesta dolů

Protože jsem zpět u lanovky byla už kolem poledne a bylo krásné počasí, rozhodla jsem se na mezistanici dojít pěšky. Tedy nejprve ke krásné chatě Hannoverhaus (doporučuji si tam dát svačinu s krásných výhledem), pak k menší zavřené Hannoverhüte a pak prudce dolů po louce. Cesta je moc pěkná, nenáročná, lemovaná krásnými výhledy. Asi by se na ní hodily trekové hole, ale dá se i bez nich. Sestup je i se zastávkou na Hannoverhaus na  cca hodinu a půl.