Mallnitz-Seebachtal
Mallnitz-Seebachtal

ALPSKÉ MĚSTEČKO OBERVELLACH

Městys Obervellach leží v samém srdci Vysokých Taur, kde se tyčí několik vrcholů třítisícovek. Patří do hornokoutanského okresu Spittal an der Drau. Hlavní město obce leží v nadmořské výšce 687 m n. m. v údolí Möll. Díky své poloze uprostřed centrálních Alp má Obervellach krásnou vysokohorskou scenérii. Například vrchol "místní hory" Polinik (2 784 m) se tyčí ve vzdálenosti pouhých 5 km od domu, je však o témeř 2 100 m výše 😊

Oblast Obervellachu vděčí za svůj rozkvět ve středověku především dvěma hospodářským odvětvím. Na jedné straně to byl obchod, který přinesl bohatství díky tomu, že městys fungoval jako dopravní křižovatka, na druhé straně byla pro Obervellach ještě důležitější těžba. Na základě nerostného bohatství (zlato, stříbro, měď) okolních hor se brzy rozvinula metalurgie. Rozkvět hornictví je zakotven v architektuře obce a je viditelný v centru - bohatě zdobený farní kostel, reprezentativní budovy kolem náměstí, hrad Trabuschgen...

Náš dům patří mezi nejstarší zachované domy v Obervellachu, je ze 16. století. Na zahradě můžete ještě dnes najít černé kameny, připomínající sklo, jedná se o roztavenou horninu z dob, kdy zde byly těžařské pece.

Ve druhé polovině 19. století hory poprvé "objevili" horolezci a později i ti, kteří hledali odpočinek a začal věk turistiky 😊 Byly zdolány obtížné vrcholy, vylepšeny cesty, postaveny chaty a vybudovány soutěsky. Moderní rozvoj dopravy začal s Tauernskou železnicí, která byla oslavována jako technické mistrovské dílo a upevnila význam regionu jako rekreační oblasti. 


Divoká voda

Všude kolem Obervellachu potěší vodní živel  návštěvníky z blízkého i dalekého okolí. Když si řeka Möll razí cestu naším údolím, vytváří velké peřeje a náročné úseky, které si oblíbili zejména příznivci raftingu, kajakáři nebo příznivci divoké vody. Při průzkumu soutěsek Groppensteinschlucht, Raggaschlucht nebo Barbarossa zase objevíte nádhernou přírodní krajinu mezi horami, údolími a bouřlivými vodami regionu národního parku.

Lyžování a zimní sporty v Alpách

V údolí Mallnitz, nedaleko Obervellachu, najdete kromě lyžařského areálu Ankogel také jedinou korutanskou ledovcovou lyžařskou oblast, Mölltalský ledovec. Ve výšce 3 122 m nad mořem zde kromě spolehlivých sněhových podmínek najdou milovníci zimních sportů optimální podmínky pro lyžování, relaxaci a vychutnávání výhledů po cca 6 měsíců v roce (na ledovci se obvykle lyžuje až do konce května). Jak na Mölltal, tak i na Ankogel se od nás dostanete za cca 15 minut autem.


Oblast alpské nedotčené přírody

Nadmořská výška 687 m nad mořem dělá z Obervellachu klimatické lázně, které potěší čerstvým vzduchem, křišťálově čistou vodou a nedotčenou přírodou. Z místní hory Polinik (2784 mnm.) si můžete vychutnat dalekosáhlé výhledy na okolní hory. A nejen se dívat, tato oblast patří do národního parku Hohe Tauern a tak v okolí naleznete mnoho nádherných turistických stezek a horských túr.

Historie a kultura

Na historicky nabitém Danielsbergu s nadmořskou výškou 962 m se nachází 6000 let staré kultovní místo. Již kolem roku 500 př. n. l. oblast osídlili Keltové, kteří zde kopali zlato, stříbro a železo. Hornictví hrálo důležitou roli v celém údolí Mölltal, které lze vysledovat až do 18. století. Historici předpokládají, že ilyrští Benátčané hledali železo v oblasti Tauern už kolem roku 1000 př.nl. Z historických památek patří mezi nejzajímavější hrad Falkenstein a zámek Groppenstein (obojí jen malý kousek od nás).

Zaujal vás Obervellach? Podívejte se na naši nabídku ubytování v Obervellachu, v malebném městečku v srdci Vysokých Taur.