Lanovka Ankogelbahn

23.06.2023

Lanovka Ankogelbahn je od nás z Obervellachu vzdálená cca 15 min autem směr Mallnitz. Po cestě k ní si můžete nakoupit v Bille, kterou tu zmiňuji proto, že je to jediný obchod široko daleko, který má otevřeno i v neděli :) Přímo pod lanovkou je bezplatné parkoviště. Pozor, pokud není ideální počasí, lanovka nejezdí. V tomto případě doporučuji vyrazit na krásnou procházku na Seebachtal.

Ankogelbahn
Ankogelbahn

Cesta lanovkou

Samotný Ankogel leží ve výšce 3 250 m.n.m. a dá se k němu dostat jen s horolezeckým vybavením (mačky, cepín). Lanovka je s Korutanskou kartou zdarma (jinak za ní zaplatíte tuším 30 Euro). 

Lanovkou můžete jet z údolní stanice (ve výšce 1 287 m) směr Ankogel ve dvou etapách - první etapa vede k prostřední stanici (1 941 m) a je dobrým výchozím bod pro mnoho malých i velkých horských túr. Druhá etapa pokračuje k horní stanici lanovky Elschesattel (2 650 m), od které jsou úžasné výhledy na okolní horské masivy. I tady si můžete vybrat několik možných tůr. Bez nadsázky můžu říct, že chozením po masivu Ankogel bz se dala strávit týdenní dovolená :) Nejkratší procházka (10 min) je ke krásné chatě Hannoverhaus hned pod horní stanicí lanovky. Na terase je posezení s úchvatnými výhledy. 

Nejjednodušší cesta je pak k mezistranici (cca 1:30). Po cestě jsou zbytky sněhu a horské potůčky, určitě to chce pevné a nepromokavé boty. A určitě také bundu, počasí nahoře se rychle mění a také je tady o poznání chladněji, než v údolí. Pokud byste chtěli dojít až úplně dolů k parkovišti, počítejte s cca tři a půl hodinami.

Hannoverhaus
Hannoverhaus

Tady se můžete podívat na přehled možných výšlapů.

Důležité: lankovka jezdí pouze za příznivého počasí v časech 8:30 – 16:30 každou půlhodinu.

Pokud chcete stihnout nějakou procházku, jeďte nahoru ideálně dopoledne úplně nejpozději kolem jedné až druhé, protože úplně poslední lanovka dolů jede z horní stanice už v 16:15, z mezistanice v 16:30. Tedy pokud pojedete nahoru v 15:30, jako se to podařilo naposledy mě, kromě hezkých fotek z vrcholu nic jiného nestihnete :k


Je to nádhera, že! A takovýchto míst je v Korutanech ještě mnohem více! Mrkněte na naše další články na Blogu pro inspiraci no a hlavně si nezapomeňte zamluvit váš termín a pojeďte k nám všechna na krásná místa prozkoumat na vlastní pěst!