Celodenní výlet Mallnitz - Seebachtal

03.06.2023

Z Obervellachu vyrazíte autem na Malnitz, projedete centrum (které je moc hezké, můžete si tady zastavit třeba na kafe), minete Billu (tu si zapamatujte, protože narozdíl od většiny německých obchodů, má tato otevřeno i v neděli), podjete koleje a za chvíli dojedete na parkoviště pod lanovku Ankogel (vzdálenost od nás cca 15 km).

A tady si můžete vybrat jeden ze tří možných výletů, případně je nakombinovat. Jedna varianta je vyjet lanovkou směr Ankogel, viz tento článek. Lanovka na Ankogel je s Korutanskou kartou zdarma.

Seebachtal Familienerlebnisweg

Pokud máte malé děti, doporučuji vyrazit na velmi příjemnou procházku (varianta 2) - Seebachtal Familienerlebnisweg. Z parkoviště půjdete směrem k lanovce, kde uvidíte značení se startem cesty přes louku k chatě Raineralm. U ní se nenechte vystrašit další cedulí, že zde cesta končí (je to okruh, který tam pak opravdu můžete zakončit) a jděte dál. Cesta vede přes louky s nádhernými výhledy na okolní hory, chvíli půjdete i lesem. Cestou potkáte 7 zastavení, každé je s nějakým poučným textem (o místní flóře, výrobě mléka apod., bohužel jen v němčině) a u většiny je pro děti nějaká atrakce – například si mohou zazvonit na kravské zvonce, vylézt pomocí lana na velký kámen, pohoupat se na dřevěném lůžku… Celý okruh je cca na hodinu. Na konci vás cesta povede zpět k chatě Raineralm, kde si můžete dát něco dobrého. Pokud máte dost energie, můžete rovnou vyrazit na výlet číslo 3, na chatu Schwussnerhütte😊

Seebachtal Familienerlebnisweg
Seebachtal Familienerlebnisweg

Cesta na Schwussnerhütte 

Zatímco dvojka není vhodná pro kočárky, na variantu 3 s nimi můžete naprosto bez problémů, cesta je široká, rovná, téměř bez převýšení, je udělaná jako bezbariérová. Při této variantě se tedy nevracíte směr Raineralm a parkoviště, ale půjdete naopak vpravo, směr jezero Stappitzersee. Hned na začátku cesty narazíte na dřevěný domek, kde je k dispozici WC, hodit se může i přebalovací pult. Hned vedle je krásné dětské hřiště, bohužel nyní (květen 2023) je zavřené. Snad ho otevřou na léto. 

Po cca 10 minutách dojdete k jezírku Stappitzersee (není určeno ke koupání) a za ním se cesta rozdvojuje. Pokud máte kočárek, určitě pokračujte ve stávající cestě, pokud jste bez, nemusíte jít tam a zpět stejnou cestou, udělejte si okruh. Zahněte doprava na lesní cestu podel potoka Seebach, která je značena v barvách rakouské vlajky. Potok je nádherně čistý, ale strašně studený 😊

Stappitzersee
Stappitzersee

Cesta má několik očíslovaných zastavení s popisem různých zajímavostí v okolí, bohužel je to jen v němčině. Mě zaujala například "přírodní lednice" ve skalách, kde se teplota drží i v létě na 4-6 stupních. Tato trasa není po rovnině, naopak půjdete nahorů-dolů (ale s minimálním převýšením), přejdete po kamenech malé slatiny, budete přeskakovat kořeny. Děti to určitě bude bavit 😊 

Uvidíte prameniště Seebachu, kde voda vyvěrá z úpatí hory. Dojdete až na chatu Schwussnerhütte (v květnu byla ještě zavřená), kde si můžete dát něco k jídlu. Zpáteční cestu pak běžte po té původní "příjezdové cestě", je také luxusní, takovou koncentraci vodopádů jako tam jsem ještě neviděla. Tento výlet zvládnete i se zastávkami na focení, občerstvení a podobně za cca 2 hodiny.

Po cestě domů se můžete ještě zastavit v Návštěvnickém centru Národního Parku Hohen Tauern, s Korutanskou kartou máte vstup zdarma. Uvidíte vycpaná zvířata, která zde žijí, můžete si k ním přečíst spoustu informací, nebo se podívat na videa o jejich životě. Děti bude bavit dojení umělé krávy v životní velikosti, pokusy s vodou a hlavně série mikroskopů, kde můžou pozorovat mikroorganismy, brouky, motýly, nebo ptačí křídla. K dispozici je i kavárna a prodej suvenýrů.

Návštěvnické centrum Národního Parku Hohen Tauern
Návštěvnické centrum Národního Parku Hohen Tauern

No a na úplný závěr si zasloužíte relax v bazénu – ten se nachází hned naproti a vstup s Korutanskou kartou je také zdarma - Tauernbad Mallnitz. Bazén má velmi příjemnou vodu, odpočinou si může i v bazénku s hodně teplou vodou a děti se zabaví na klouzačce. Pro ty nejměnší je k dispozici malý dětský bazének.

Líbil se vám výlet? Zanechte nám váš e-mail a už vám žádný další tip neunikne! :)