Cyklistika v Korutanech

17.04.2023

Korutany jsou jedním z nejkrásnějších regionů Rakouska, který nabízí ideální podmínky pro cyklistiku. Cyklistické stezky a trasy v Korutanech jsou skvělým způsobem, jak si užít krásnou přírodu a zároveň udělat něco pro své zdraví.

Cyklotrasy v Korutanech
Cyklotrasy v Korutanech

V Korutanech najdete mnoho cyklistických tras různých obtížností a délek. Celkově tu existuje více než  1 000 kilometrů cyklistických stezek a tras, které vedou přes horské průsmyky, podél řek a jezer a skrz malebné vesnice a městečka. Níže uvádíme několik z nejznámějších a nejoblíbenějších cyklotras v Korutanech.

Velký korutanský jezerní okruh 

Jednou z nejpopulárnějších cyklotras v Korutanech je Velký korutanský jezerní okruh. Tato trasa vede okolo nejkrásnějších jezer v regionu, jako jsou Wörthersee, Ossiacher See a Millstätter See a je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak pro zkušené cyklisty, a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajiny. Trasa se rok od roku prodlužuje, z loňských 340 km je to v roce 2023 420 km kolem teplých korutanských jezer a podél řek. Informace, GPS, etapy, ubytování, servis a půjčovny kol zde

Cyklostezka kolem řeky Drávy 

Další oblíbenou trasou je cyklostezka kolem řeky Drávy, která se táhne z italského Toblachu až do chorvatského Osijeku. V Korutanech měří tato trasa přibližně 366 kilometrů a nabízí cyklistům krásné výhledy na řeku Drávu, okolní hory a údolí.

Kärnten Flow Trail

Pro adrenalinové nadšence je tu Kärnten Flow Trail, jedna z nejlepších zábav na kole v Korutanech. Tato 10 kilometrů dlouhá trať s 1000 metrech převýšení nabízí cyklistům skvělý zážitek na horských kolech, a to jak začátečníkům, tak pokročilým jezdcům.

Flow Country Trail Bad Kleinkirchheim

Unikátní MTB trasa o délce 15 kilometrů. Bikeři mají v Korutanech navíc k dispozici hned 3000 kilometrů oficiálních tras, které procházejí Südkärnten, Gailtalskými a Karnskými Alpami a regionem Villach. Nabídka "Kärnten Flow trail" vznikla v roce 2020 a v rámci Rakouska je to jedinečný počin. Karta "Flow Trail Card" od května do října umožňuje využití více než třiceti flow trailů v šesti bikeparcích (Nassfeld, Weissensee, Turracher Höhe, Bad Kleinkirchheim, Petzen, Koralpe).

Pro ty, kteří chtějí prozkoumat Korutany na kole, je tu mnoho možností. Můžete si vybrat z různých tras a okruhů, v závislosti na vašich zkušenostech a fyzické kondici. Pokud hledáte klidné a relaxační jízdy, doporučujeme cyklistické stezky kolem jezer a řek. Pro ty, kteří hledají výzvu, jsou tu horské trasy s různou obtížností a různými převýšeními.

Kromě toho, Korutany nabízejí také různé cyklistické akce a soutěže. Například každoročně se zde koná "Alpe Adria Radweg Race", kde se cyklisté utkají na 410 km dlouhé trati mezi Salcburkem a Grado. Další akcí je "Kärnten Läuft Radmarathon", kde si mohou cyklisté vybrat z různých tratí a okruhů v regionu.

A jak je to s cyklistikou v okolí Oberverlachu?


"Příjemná jízda na kole" po Glocknerské cyklostezce

Ti, kteří hledají nepříliš náročnou cyklostezku uprostřed atraktivní horské oblasti, najdou to, co hledají, s Glocknerskou cyklostezkou (R8). Jak název napovídá, panorama Grossglockneru vstupuje do rámu při sledování R8. Vysokohorská oblast kolem nejvyšších vrcholů země vytváří jedinečnou scenérii pro cyklisty. Cyklostezka vede podél řeky Möll, jedné z nejčistších řek v Rakousku, která vám zblízka přináší přírodní krásy. Trasa začíná ve Spittal an der Drau a celá měří 90 km.

Cyklostezka Alpe-Adria 

8 etap, 450 kilometrů, převýšení přes 5000 metrů. Nemusíte jet celou cestu ze Salcburku až do italského Grado u Jaderského moře, ale určitě můžete! Cyklostezka Alpe-Adria začíná v Salcburku a vede ambiciózní cyklisty údolím Gastein, vlakem přes Tauernskou motodráhu do Mallnitzu a dále přes Korutany (Spottal an de Drau - Villach) a rakousko-italskou hranici až do Grado k moři. Rozmanitější a malebnější cyklotrasu lze těžko najít. 

Vzhůru do kopců

Chcete zdolat strmé svahy na horském kole nebo elektrokole a pak se zastavit u rustikální alpské chaty na přestávku? Pak je region Obervellach-Reieck tím "místem". Četné malebné výlety na horských kolech nabídnou alpské rozmanitosti regionu národního parku. Takže skočte do sedla, zdolejte nejprudší stoupání, vydejte se na nejnáročnější trasy a vychutnejte si regionální lahůdky v hostincích a chatách. Mapa tras regionu

TOP 10 MTB Tours v regionu

  1. Obervellach – Himmelbauer: 7,6 km, převýšení 633 m, obtížnost STŘEDNÍ Tip: historická horská farma
  2. Z Obervellachu až k horské chatě Launsberghütte: 2,8 km, převýšení 224 m, LEHKÁ.
  3. Cyklotrasa "do Teuchlu": 10,7 km, převýšení 671 m, STŘEDNÍ. Tip: krásné přítokové údolí
  4. Okružní jízda Wolligger Hütte: 12,6 km, převýšení 433 m, MEDIUM. Tip: Ideální výlet na elektrokole
  5. Cykloturistika Jezero Stappitz, zastávka Raineralm: 9,6 km, převýšení  100 m, LEHKÁ. Tip: božské údolí Seebachtal
  6. Biketour Jamnigalm: 9 km, převýšení 460 m, OBTÍŽNÉ. Tip: TOP pohledy a skvělá místa, kde se můžete zastavit na přestávku
  7. Pfaffenberg – Stranighütte: 16,8 km, převýšení  956 m, OBTÍŽNÉ . Tip: skvělá okružní jízda
  8. Až na horu Hattelberg: 4,6 km, převýšení  462 m, STŘEDNÍ. Tip: na slunné straně údolí Mölltal
  9. Na kole na horu Danielsberg: 1,2 km, převýšení  139 m, LEHKÁ. Tip: Herkuleshof Inn
  10. Až k chatě Polinikhütte: 10,4 km, převýšení  1 208 m, OBTÍŽNÉ. Tip: Královnina etapa regionu

Ubytujte se u nás a užijte si cyklistiku v Korutanech naplno!