Rýžování zlata u Heiligenblut

14.06.2023

Do Heiligenblutu od nás z Obervellachu dojete za necelou hodinu, cesta je moc příjemná, vine se údolím s typickými alpskými vesnicemi. V Heiligenblutu můžete navštívit proslulý gotický kostel Sv. Vincence z 15. století a také expozici Národního parku Vysoké Taury - Haus der Steinböcke (s Korutanskou kartou zdarma). Z parkoviště u expozice si můžete udělat typické fotky s kostelem pod nejvyšší horou Rakouska, Grossglocknerem.

Heiligenblut
Heiligenblut

Goldgräberdorf Heiligenblut 

Z Heiligenblutu budete pokračovat vysokohorskou silnicí Grossglockner až do zatáčky 27, kde odbočíte a pojedete podle ukazatelů na Goldgräberdorf Heiligenblut. Úzká silnice vás dovede až na parkoviště ve výšce 1800 m.n.m. u potoka, kde je třeba nechat auto, vjezd je zakázán. Bude vás čekat asi 15 minutové stoupání, které vás ale odmění krásnými výhledy. 

Cesta ke zlatokopecké vesnici
Cesta ke zlatokopecké vesnici

Dorazíte na místo, které bylo zrekonstruované do podoby alpské těžařské vesnice ze 16. století - vesnice je postavena jako skanzen, který si můžete projít a dozvědět se něco o historii těžby (jak se zlato těžilo v tunelech, sváželo z hor pomocí pytlů, jak se ruda drtila pomocí vodních mlýnů apod. 

Největší atrakcí je ale vlastní rýžování zlata - za pár Euro (nebo s Korutanskou kartou zdarma) vám zapůjčí vysoké holiny, plastovou mísu na rýžování a lopatu a pak se můžete volně pohybovat v potoce a zkoušet štěstí :) Doporučujeme místo navštívit za teplého počasí, protože děti se vám v potoce komplet zráchají holiny neholiny :D

Po cestě zpět do Obervellachu se určitě zastavte u krásného vodopádu, který je viditělný od silnice, nemůžete ho minout. Hned u silnice je parkoviště a příjemná dřevěná restaurace. K vodopádu se dostanete přes most a pak po krátkém stoupání.

Chcete více tipů na výlety?