Slow trail Pressenger See

02.03.2024

Na tento krásný trail se dostanete autem od našeho apartmánu v Matschiedlu autem za pouhých 9 minut - začátek trasy je na velkém parkovišti (do navigace zadejte Strandbad Hermagor) veřejného koupaliště v Hermagoru, kde zaparkujete zdarma.

Kvůli tomu, že kolem velké části jezera jsou husté pásy s rákosím, většinu trasy nejdete přímo kolem jezera, ale obcházíte ho ve větším okruhu.

Slow trail Pressenger See
Slow trail Pressenger See

Začátek trasy vede podél silnice přes Hermagor, naštěstí se po chvíli odbočuje doleva, do přírody :) Celá cesta, která má cca 6 km, je víceméně po rovině, převýšení je naprosto minimální. Po cestě je několik "zastavení" s informačními cedulemi a krásnými výhledy na jezero z různých stran. Lze ji projet i s kočárkem. Trochu škoda je, že Pressenger See je, stejně jako věšina jezer v Korutanech, soukromé, všchny pláže jsou tedy rozdělené, úplné volný vstup k jezeru tady není. Koupat se tady samozřejmě lze, ale jen na placených veřejných plážích (jsou celkem 3). Naši hosté od nás ale mají letní kartu pro oblast Nassfeld-Hermagor, díky které je vstup na pláže zdarma :)

První zastavení, kousek za začátkem trasy
První zastavení, kousek za začátkem trasy

Jezero je krásně čisté a v létě je díky spodním teplým pramenům i teplé. Nalevo i napravo se tyčí Karnské a Gailtalské Alpy, které jezero krásně rámují. Výhledy jsou opravdu nádherné. Rychlou chůzí by se trasa dala ujít za hodinu, ale byla by to škoda, lepší je opravdu zpomalit, užít si výhledy, dýchat nádherný čerstvý vzduch, posedět na lavičce, pozorovat ryby....

Pressenger See
Pressenger See

Poslední třetina cesty vede po cestě mezi hustým rákosovým pásem, který je opravdu impozantní. Jezero u přes něj sice nevidíte (rákosí dorůstá do výšky 3 metrů), ale je to krásná a zajímavá procházka po rovině. Úplný závěr trasy je pak zase po chodníku kolem silnice v Hermagoru, zpět na parkoviště. 

My jsme šli tento slow trail v únoru 2024, kdy bylo v Korutanech prakticky jaro, sníh nikde (myšleno v nižších polohách), jezero bylo napůl zamrzlé. Moc jsme si to užili, nikde lidé, na trase jsme byli úplně sami a hlavně jsme se dostali i na všechny pláže, které jsou přes zimu zavřené (=nehlídané), takže je možné projít se podle jezera, užít si výhledy z mol atd.

Převýšení na trase
Převýšení na trase

Fakta a čísla o Slow Trail Pressenger See:

  • Výchozí bod: Parkoviště Hermagor Straband
  • Délka: 6 km
  • Doba trvání: cca 1,5 h
  • 4 odpočinková místa a relaxační oázy