Soča v zimě

02.01.2024

Jak jsme psali už v předchozích článcích, Slovinsko je od nás opravdu kousek (z Matschiedlu jste tam dokonce už za 20 minut) a tak je možné tam podnikat parádní jednodenní výlety. My jezdíme nejraději mimo sezónu, v létě je bohužel Slovinsko hodně "přelidněné", je problém zaparkovat a u všech atrakcích se tlačíte s davy turistů.

Nejraději poznáváme krásy Slovinska na jaře, kdy je nádherně a vše je prakticky bez lidí, tentokrát jsme se ale rozhodli vyzkoušet, jaké je cestování po Slovinsku v zimě. Z našeho apartmány v Millstattu jsme vyrazili na Nový rok, v osm ráno, 1.1. 2024 :)

Jeli jsme přes italské Tarvisio (cesta od nás do Tarvisia trvá 53 minut, kromě rakouské dálniční známky neplatíte žádné poplatky) a odtamtud kolem jezera Predil (to stojí za návštěvu!) přes násherný zasněžený průsmyk do slovinského Bovce (trasa Millstatt - Bovec má 115 km).

Průsmyk Predil
Průsmyk Predil

Z Bovce jsme vyrazili nejprve na vodpád Virje, který je opravdu kousíček od centra Bovce (6 minut). Autem dojedete na malé parkoviště (v sezóně je placené, 5 Euro/2 hodiny) a k vodopádu pak jdete po kamenité cestě prudce dolů. Vodopád je nádherný, obrovská masa vody, která vás už z dálky zkropí ledovou sprškou :)

Vodopád Virje
Vodopád Virje

Pak jsme autem pokračovaliu na další vodopád - Boka, opět kousek od Bovce (10 km od Virje). Vodopád Boka je se svými 106 metry jedním z nejvyšších slovinských vodopádů. Opět se dojede na malé parkoviště, které je na břehu Soči, přejde se most a pak se stoupá kamenitou cestou s dřevěnými schody až na vyhlídku. Vodopád je ale i z vyhlídky vidět hodně z dálky, takže nás trochu zklamal. Jak jsme se pak ale dočetli, existuje turistická stezka, která vede až nad vodopád, takže to musíme zkusit příště :) 

Vodopád Boka v dálce
Vodopád Boka v dálce

Od vodopádu Boka jsme pokračovali autem na Kobarid (přejezd cca 15 minut). Ten jsme měli vyzkoušený už v létě, jako skvělé výchozí místo na procházku podél Soči. Přejeli jsme krásný Napoleonův most a zajeli na velké parkoviště u kempu (mimo sezónu bezplatné). Následovala nádherná procházka kolem řeky, vyhlídka na bunkru, focení na visutém mostě a návštěva třetího vodopádu - Kozjak. Ten patří podle mnohých mezi nejkrásnější vodopády na Slovinsku.

Soča má v zimě úplně jinou barvu než na jaře a v létě, kdy je úplně průzračná - teď byl tok řeky mohutnější, ale byla zakalená - viz srovnávací foto.

Soča léto/zima
Soča léto/zima

Z Kobaridu už jsme se vraceli zpět na Millstatt, po cestě jsme ale ještě zastavili na Soče na nádherná Velika Korita a pak pokračovali přes průsmyk Vršič (nadmořská výška cca 1500 metrů) do Krajnske Gory. Vršič je nejvýše položený silniční horský přejezd, nás po slunečném údolí Soči trošku překvapil velkými závějemi sněhu, jeli už jsme potmě a v prudkých serpentýnách v nás byla trochu malá dušička :D

Klesání z Vršiče
Klesání z Vršiče

Z Krajnské Gory jsme to pak měli zase cca hodinu zpátky do Millstattu, kam jsme dorazili kolem sedmé večer. Celou cestu jsme absolvovali se třemi dětmi a se psem a všichni jsme si to moc užili :)