Soutěska Groppensteinschlucht

14.05.2023

Soutěska Groppensteinschlucht se nachází jen kousek od nás a můžete k ní dojít pěšky, nebo kousek popojet autem (po odbočení z hlavní silnice přejedete dřevěný most a hned uvidíte parkoviště po pravé staně). Naproti parkovišti ke kamenná věžička s prodejem vstupenek a suvenýrů. S korutanskou kartou je vstupné zdarma, ale i tak je potřeba si nechat vstupenku vystavit, na cestu dostanete navíc pěknou mapku. 

Cesta začíná zprvu mírně a po asfaltu, po přechodu přes most se ale změní na dřevěné lávky a poměrně prudké schody. Je naprosto nevhodná pro kočárky. Celou cestu jdete kolem prudkého srázu s divoukou vodou, cesta je sice chráněná dřevěným zábradlím, ale i tak doporučuji bedlivý dohled nad dětmi a ty maličké dát raději do nosítka. Směrem nahoru se sice trochu zapotíte, ale čekají vás nádherné pohledy na sílu divoké vody - potok Mallnitzbach napájený roztátým sněhem z hor národního parku Vysoké Taury. Po cestě je několik laviček, na kterých si můžete odpočinout. Zhruba v polovině cesty naleznete impozantní vodopád, v případě únavy si kousek nad ním můžete cestu zkrátit a odbočit do lesa na zpáteční cestu. Ale byla by to škoda, cesta po dřevěných lávkách je i nadále krásná a stojí za to. Po cca 10 minutách za vodopádem se cesta stáčí doleva, nejprve přes louku a poté lesem a dovede vás na asfaltku. 

Od té doby už budete jen klesat (pokud se tedy nerozhodnete si cestu prodloužit dalším stoupáním na Almgasthof Himmelbauer). Cesta je velmi příjemná, s krásnými výhledy na rozkvetlé louky a okolní majestátné hory. Projdete kolem hradu Groppenstein, který je v soukromých rukou a tak bohužel nepřístupný, zpátky přes Obervellach a dřevěnou lávku až k parkovišti. U něj si můžete na chvíli sednout a koupit si občerstvení a děti nechat pohrát na malém hřišťátku.

Výlet tady můžete ukončit, nebo sednout do auta a popojet 5 minut k MotorikParku Mölltal. Park je zdarma a je to moc pěkné hřiště u řeky pro malé i velké s různými kládami, plošinami i houpačkami. Je tam asi 28 stanovišť, na kterých si můžete procvičit motoriku a koordinaci v přírodě. Naše děti se tam strašně vyblbli a vůbec nechtěli domů.