Vysoké Taury - co vidět a dělat v národním parku

08.06.2023

Národní park Vysoké Taury se rozkládá na území tří spolkových zemí - Korutan, Salcburska a Tyrolska a na více než 1 800 km² je domovem řady pozoruhodných živočichů a rostlin, a proto je také největší chráněnou oblastí ve střední Evropě. 

Výletní cíle v Národním parku Vysoké Taury:

Grossglocknerská vysokohorská silnice

Jedna z nejkrásnějších panoramatických silnic vede přes Vysoké Taury, které jedinečným způsobem spojuje (od vesnice Fusch a. d. Glocknerstraße na severu k Heiligenblut na jihu), je nejen jedním z  nejoblíbenějších výletních cílů Korutan, ale také jednou z hlavních atrakcí Vysokých Taur.

Grossglocknerská vysokohorská silnice je bezesporu nejznámější vysokohorskou cestou v Rakousku. Vede k úpatí nejvyšší hory Rakouska, Grossglockneru, k nejkrásnějšímu výhledu Rakouska. Pokud si chcete užít nejvyšší bod alpské silnice, měli byste si udělat zajížďku na Edelweissspitze (2 571 m), odkud si můžete vychutnat nádherný panoramatický výhled na více než 30 třítisícových vrcholů. V návštěvnickém centru na Kaiser Franz Josefs Höhe, které je vysoké 4 patra, se můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí o regionu, i Glossglocknerské silnici. 

Poutní kostel sv. Vincence
Je vidět téměř na každé pohlednici z Heiligenblutu. Svatý Vincenc je právem považován za jeden z nejkrásnějších a nejznámějších kostelů v Rakousku. 

Hornická vesnice Heiligenblut

Zlatá hornická vesnice Fleiss u Heiligenblut  byla první evropským muzeem těžby zlata pod širým nebem, které bylo kompletně zrekonstruováno ve stylu konce 16. století. Ve výšce přes 1 800 m nad mořem se dozvíte mnoho informací o historii zlaté horečky a v gumových holínkami můžete zkusit své těžařské štěstí přímo na místě. V jediné alpské hornické vesnici ve stylu 16. století se můžete ponořit do historické hornické a hutní historie. 

Dům Kozorožců v Heiligenblutu
V Heiligenblutu určitě nezapomeňte navštívit Dům alpských králů - kozorožců. 

Bylinná vesnice Irschen

Irschen je nejznámější pro své léčivé byliny a divoké rostliny. Slunná poloha obce a jižní vysokohorské klima poskytují dokonalý základ právě pro jejich pěstování. Lidé z Irschenu předávají své znalosti o využití a zpracování bylin a léčivých rostlin zájemcům na prohlídkách, seminářích, přednáškách a na každoročním Irschner Herb Festivalu. Bylinkový dům se nachází severně od farního kostela u vchodu do léčivé zahrady Alp. V bylinkárně lze také zakoupit mnoho příjemných a uklidňujících bylinných specialit.

Soutěsky Raggaschlucht a Groppensteischlucht

Další místa a zajímavosti v Národním parku Vysoké Taury, Korutany

Berg im Drautal, Mühldorf, Flattach, Lurnfeld, Steinfeld

Berg im Drautal s prvním evropským Sensoparkem s pěti smyslově-meditativními vodními, lesními a horskými zážitkovými stezkami. Mühldorf s soutěskou Barbarossa, Flattach vesnice ležící na úpatí celoročního lyžařského areálu Mölltalský ledovec, Lurnfeld se zříceninou hradu Feldsberg nebo Steinfeld s rodinnou včelí turistickou stezkou údolí Horního Drávy.

Sachsenburg, Reisseck-Kolbnitz, Oberdrauburg, Obervellach, Rangersdorf

V historickém Sachsenburgu an der Drau si na své přijdou i vodní dobrodruzi. Do hor vás vyveze lanovkou Kreuzeckbahn v Reisseck-Kolbnitz, Obervellachu navštivte soutěsku Groppenstein a hrad Falkenstein, dále pak krásnou ferratu Pirknerklamm v Oberdrauburgu. V Rangersdorfu se nachází "Marterle", nejvyšší korutanský poutní kostel ve výšce 1836 metrů nad mořem.

Je toho spousta, viďte? Přijeďte k nám do Obervellachu poznávat krásy Vysokých Taur na vlastní oči!