Jezero Weissensee

11.01.2024

Korutanské jezero Weissensee leží ve stínu Gailtalských Alp a je nejvýšše položeným z velkých korutanských jezer s možností koupání. S nadmořskou výškou 930 metrů a průzračnou, až 24 stupňů teplou vodou (s vynikající kvalitou vody) v létě, je jezero Weissensee ideálním místem pro osvěžení a relaxaci.

Weissensee se rozkládá na ploše asi 6,5 kilometrů čtverečních. S délkou 11,6 kilometru a šířkou až 900 metrů. Zaujme maximální hloubkou 99 metrů, průměrná hloubka je ale asi 35 metrů. Díky této kvalitě vody je jezero oblíbeným místem ke koupání a rybolovu. Hloubka viditelnosti ve vodě může být až 6 metrů. To dodává jezeru v kombinaci s průzračnou, tyrkysovou vodou dodává jezeru zvláštní přitažlivost

Weissensee Korutany
Weissensee Korutany

Pokud jde o aktivity, Weissensee nabízí širokou škálu možností jak pro milovníky vodních radovánek, tak pro nadšence do horských kol. Jezero je obklopeno přibližně 200 km turistických stezek, které jsou ideální pro rodinné výlety. Můžete se těšit na nenáročné túry kolem jezera nebo na tematické stezky, například ze světa rybářů a ryb. Navzdory své popularitě si Weissensee zachovává atmosféru klidu a udržitelnosti. Motorové lodě zde nejsou povoleny a většina pobřeží zůstává neporušená.

Weissensee v zimě

V zimě se Weissensee promění v největší přírodní kluziště v Evropě. Díky silné vrstvě ledu, která se vytváří každý rokt (led je tak silný, že po něm může jet i osobní auto!), přitahuje jezero bruslaře z celé Evropy, včetně nadšených Holanďanů, kteří sem jezdí  už od roku 1988 ve velkém počtu, zejména poté, co jejich tradiční bruslařský závod přes 12 měst v Nizozemsku již nebylo možná kvůli teplejším zimám udržet. Pokud nemáte brusle, můžete využít půjčovnu bruslařského vybavení v Techendorfu, pro začátečníky jsou k dispozici také bruslařské "sáně" (kovová konstrukce, o kterou se opíráte a tlačíte ji před sebou), které si bruslení usnadní. 

Weisensee, východní část jezera tuto zimu nezamrzla
Weisensee, východní část jezera tuto zimu nezamrzla

Bruslařská sezóna u jezera Weissensee trvá od prosince do začátku března. Každoroční kluziště může být dlouhé až 12,5 kilometru a přibližně každých pět let zamrzne i hluboká východní část jezera, čímž se celé kluziště prodlouží na 24 kilometrů!  Pozor, bruslení na jezeře Weissensee je zpoplatněno a kolem jezera je placené parkoviště.  

Z našich apartmánů je to k Weissensee nejblíže z Matschiedlu a sice k jeho východní části, kde se nachází pěkné koupaliště - Strandbad Stockenboi (22 minut autem od nás). Z druhých dvou apartmánů dojedete k jezeru za cca 50 minut.