Gerlitzen Alpen - Bergbahn

28.09.2023

Krásná kombinace hor a jezera - kabinovou a sedačkovou lanovkou se během 30 minut dostanete z dolní stanice lanovky v Annenheimu u jezera Ossiach na vrchol Gerlitzen do výšky 1 911 m n. m. Jakmile se ocitnete na vrcholu, čeká vás úchvatné 360° panorama s výhledem na malebnou horskou a jezerní krajinu.

Přímo pod lanovkou je velké parkoviště zdarma a lanovka je zdarma také, pokud máte Korutanskou kartu. Od nás z Obervellachu se na parkoviště dostanete za 48 minut, cesta z Millstattu vám potrvá 32 minut.

Nejprve pojedete kabinkovou lanovkou do mezistanice, kde najdete restauraci, prodej suvenýrů, ale hlavně pěkné dětské hřiště s dlouhou skluzavkou. Až si děti pohrají, můžete pokračovat sedačkovou lanovkou až nahoru na Gerlitzen. I tam najdete jak horské chaty s restauracemi, tak dětské hřiště a také parádní vyhlídková místa na pozorování okolních panoramat a také paraglidistů.

Můžete si užít řadu krásných turistických tras, ať už k mezistanici, úplně dolů, nebo po vrcholku hory, jejich přehled najdete popsaný zde: Výletní trasy a tady naleznete i přehlednou mapu turistických tras.

Sedačková lanovka na Gerlitzen
Sedačková lanovka na Gerlitzen

Pláž Anneheim

My výlet na Gerlitzen vždy kombinujeme s nějakým dalším okolí - pokud jedeme v létě, chodíme se koupat na krásnou pláž Annaheim, jen kousek od lanovky. Pláž je sice placená (cca 6 Euro za dospělého), ale je opravdu super - voda je krásně čistá a teplá, z mol se dá skákat do vody, což baví starší děti, mladší se zase zabaví na mělčině, kde si hraje s kamínky a pozoruje rybky. V areálu pláže jsou šatny, toalety, restaurace i moc pěkné dětské hřiště a půjčovna paddleboardů.

FamilyWald Ossiacher See

Další varianta, kterou rádi využíváme, je síťový park zavěšený mezi stromy, ten naše děti pořád baví a tak se tam opakovaně vracíme. Od lanovky je to asi 15 minut autem. O této atrakci si můžete přečíst více informací tady.

Parníkem po Ossiacher See

Další možnost, kterou ještě nemáme sami vyzkoušenou, je projížďka parníkem po jezeře, ta je stejně jako FamilyWald s korutanskou kartou také zdarma. Nástupní stanice na loď je přímo pod parkovištěm u lanovky. Určitě je dobré si plavbu naplánovat dopředu podle jízdního plánu.

Okružní cesta parníkem po Ossiacher See
Okružní cesta parníkem po Ossiacher See