Hrad Lanskron a Affenberg 

20.05.2023

Hezký výlet, který bude bavit i děti, si můžete udělat na hrad Lanskron a na "Opičí horu" Affenberg. Atrakce se nachází hned vedle sebe, poblíž Villachu. Cesta od nás z Obervellachu trvá cca 45 minut, z Millstattu je to o cca 10 minut blíže. Autem se dá dojet až cca 100 metrů od areálu, kde je velké parkoviště, za výjezd nahoru se platí pár Euro.

Hrad Lanskron
Hrad Lanskron

Informace areálu o Affenberg

Affenberg je velký areál, kde volně žijí Japonští Makakové. Chůze mezi nimi a pozorování jejich zvyků a chování je zážitek. Prohlídky jsou organizované, jde se po vyznačených cestách s průvodcem, který o životě makaků vypráví spoustu informací. Uvidíte je například i plavat, nebo jaké "rébusy" dokáží překonat, aby se dostali k jídlu 😊  

V areálu je kolem 180 opic a téměř vždy se tam pohybují i mláďata. Celková prohlídka trvá cca hodinu. V sezóně se ale připravte na poměrně velké fronty, do arélu se návštěvníci vpouštějí po skupinkách každých 20 minut (váš čas vstupu budete mít na vstupence). Dobré je alespoň to, že před vstupem do části s makaky je možnost občerstvení a hezké dětské hřiště. Vedle areálu je jezírko, od kterého je pěkný výhled na hrad.

Makakové na Affenbergu
Makakové na Affenbergu

Cesta na hrad Lanskron

Po návštěvě makaků pokračujte na hrad, čeká vás poměrně prudké stoupání, naštěstí není až tak dlouhé. Cesta je asfaltová, klidně tedy vyjedete až nahoru s kočárkem.

Hrad Lanskron kdysi býval majestátním symbolem historických Korutan. Dobýt jej znamenalo velké úsilí, strážilo ho hned několik důmyslně postavených bran. Vstup na hrad je zdarma, určitě se zajděte podívat na show s dravými ptáky (duben - říjen) – Adler arenu. Ideálně si zjistěte dopředu, v jakých časech show začíná, ať tam zbytečně nečekáte. Délka show, ve které uvidíte různé dravce a sovy, trvá 45 minut.

Najdete tu i restauraci s výhledem na Julské Alpy a jezero Ossiach, umístěnou v  bývalém tzv. korunním sále (Kronensaal). Mimo jiné se tady konají i svatební a slavnosti hostiny. Přímo na nádvoří je posezení v "Panorama Terrasse" s výhledem na okolí. V obchodě se suvenýry si můžete koupit třeba plyšového orla :) 

CENY

Affenberg: 16 Euro, s korutanskou kartou zdarma

Adler arena: 16 Euro, s korutanskou kartou zdarma