Stollenwanderweg

22.04.2024

Z našeho apartmánu v Millstattu si můžete udělat krásný výlet do lázeňského městečka Bad Bleiberg a navštívit zde atrakci Terra Mystica. Cesta vám zabere 17 minut. S korutanskou kartou je vstup zdarma a prohlídka je opravdu zajímavá. Našem dětem se nejvíce líbilo převlékání ho hornického oblečení, sjezd obří skluzavkou do dolu, nebo projížďka podzemní vláčkem.

Pokud vás doly lákají, ale korutanskou kartu nemáte a nechcete platit vstupné, nezoufejte. Okruh Stollenwanderweg je stvořený přesně pro vás :)

Stezka Stollenwanderweg ve vysoko položeném údolí Bad Bleiberg je okružní turistická stezka, kterou vybudoval Hornický kulturní svaz. Měří cca 4,5 km a nabízí pohled na hornickou tradici údolí Bleibergertal. Po cestě vás čeká i trocha stoupání (dostanete se do výšky nad 1000 m. n m.) a nikde na trase není možnost občerstvením takže si nezapomeňte pití. Na trase strávíte cca 2 hodiny.

Trasa začíná po parkovištěm u Terra Mystica, po pravé straně u silnice uvidíte dřevěnou označenou bránu. Pozor, pro malé děti může být trasa trochu zdlouhavá a nezáživná, štoly, které jsou přístupné jsou až na úplném konci!

Začátek trasy Stollen Wanderweg
Začátek trasy Stollen Wanderweg

Cesta vás povede chvílemi lesem, chvilemi po silnici, je dobře značená (černožluté šipky), ale i tak jsem občas znejistěla, když jsem měla pocit, že už už lezu někomu na zahradu :D Trasa vás bude honit nahoru dolů, abyste obešli všech 28 štol, které se zachovaly z původních 50. Všechny jsou ale bohužel zavřené, u některých je možnost posezení, u některých jsou informační cedule, kde si můžete počíst o různých tématech, jako jsou minerály, historie hornictví, termální voda a léčivé klimatické tunely. 

Nejzajímavější je poslední část trasy, kde naleznete přístupné šachty, většina jich je opravdu úzkých, s batohem jsem tam skoro neprolezla. Jeden tunel byl pěkně osvětlený, v ostatních bylo třeba si svítit baterkou (postačí vám tam v mobilu). Od posledního tunelu vás čeká už jen sestup z kopce dolů, minete hřbitov a vynoříte se opět u Terra Mystica, jen z druhé strany.

Tento tunýlek byl osvětlený a po kovovém žebříčku se dalo vylézt o "patro" výše
Tento tunýlek byl osvětlený a po kovovém žebříčku se dalo vylézt o "patro" výše

Tip: pokud nechcete procházet celou trasu a lákají vás jen přístupné štoly, jděte od konce, tj. od Terra Mystica neodbočíte dolů z kopce, ale půjdete rovně směr hřbitov. Budete muset vystoupat na kopec, ale dojdete přímo k těm několika otevřeným šachtám.