Výlet vláčkem E-TSCHU-TSCHU

17.06.2023

Pohoří Katschberg je od nás z Obervellachu vzdálené cca 60 km, cesta vám zabere něco kolem 40 minut – pojedete směrem na Spittal an Drau a Gmund, kde nebudete odbočovat směr Malta, ale pokračovat na dálnici na Rennweg. Dojedete na parkoviště v údolí Pöllatal, které je přírodní rezervací, značené jako Parkplatz 1. Parkování stojí 2 Eura na celý den, platí se v automatu, který je pouze na hotovost.

Hned vedle parkoviště má vláček dobíjecí stanici, k dispozici je WC i lavičky, pokud musíte nějakou chvíli počkat na odjezd.

Vláček E-TSCHU-TSCHU
Vláček E-TSCHU-TSCHU

Vláček pojme 56 pasažérů a jezdí podle tohoto rozvrhu.

Cesta elektrickým vláčkem

Po cestě můžete pozorovat krajinu údolí Pöllatal, v dálce uvidíte zasněžené vrcholky Katschberských hor. Projížďka se bude určitě líbit vašim dětem.

Pokud máte Korutanskou kartu, máte jízdu tam i zpátky zdarma (v opačném případě stojí jedna cesta 6 Euro, tam a zpět 10 Euro), nejlepší je ale využít jen jednu cestu a zpět jít pěšky. Trasa má cca 6 km a můžete si vybrat, jestli půjdete stejnou cestou, jako jede vláček (po té můžete i s kočárkem), nebo zvlněnou lesní cestu podél potoka. Po vystoupení z vláčku nemusíte zamířit hned zpátky, můžete si zajít jen do pár minut chůze vzdálené chaty Kochlöffelhütte a dát si tam něco k jídlu. Chata má venkovní posezení a k dispozici je i malé dětské hřiště. Pozor, berou zde jen hotovost.

Pokud se ani teď nebudete chtít vracet zpět, můžete pokračovat dále po směru, kterým jste přijeli na Lanisch-Ochsenhütte, s touto cestou ale nemám zatím zkušenost. Tady můžete mrknout na interaktivní mapu.

Cesta údolím
Cesta údolím

Vyzkoušenou mám zpáteční cestu lesem, která je moc pěkná, taková více terénní, přes kořeny, občas je potřeba přeskákat kusy podmáčené louky 😊 Výhledy na okolní krajinu nejsou až tak impozantní, jako například pod Ankogelem (viz výlet Saabachtal), ale i tak jsou moc pěkné, z dálky uvidíte i pár menších vodopádů. Po cestě určitě potkáte krávy, které se tam pasou úplně volně, takže vám s velkou pravděpodobností přejdou přes cestu. Je také potřeba hodně sledovat, kam šlapete :D

Cesta zpět k parkovišti trvá se zacházkou k Kochlöffelhütte  cca 1,5 hodiny.

Výlet si můžete zkombinovat výjezdem lanovkou Katschberg (jede na horu Aineck ve výšce 2220 metrů), která je jen o pár kilometrů dále, případně se po cestě zpět můžete zastavit v krásném historickém Gmündu, dát si na náměstí zmrzlinu a jít se podívat do muzea Porsche, v případě pěkného počasí pak využít místní koupaliště.