Výlet na hrad Hochosterwitz a zámek Taggenbrunn

21.05.2023

Hrad Hochosterwitz

Hochosterwitz je impozantní hrad, který uvidíte už z dálky. Cesta od nás z Obervellachu trvá 1:18 minut, z Millsttatu cca hodinu. Doporučujeme tedy prohlídku hradu spojit s dalšími výletními cíly (například návštěvou nedalekého Klagenfurtu). Autem dojedete až na parkoviště pod hradem (parkoviště jsou celkem 3), parking je zdarma. 

Na místě se můžete rozhodnout, zda nahoru na hrad vyjedete speciálním šikmým výtahem (Fürst-Max-Bahn, cena 10 Euro za osobu), nebo půjdete pěšky přes 14 hradních bran. Za sebe doporučujeme jít pěšky, je to sice prudší stoupání, ale odměnou jsou krásné výhledy, prohlídka hradu ze všech stran, návštěva hradního kostelíka. A hlavně samotné brány Hochhosterwitzu ze 16. století jsou krásné a rozhodně stojí za prohlédnutí. 

Kostelní věž u hradu Hochosterwitz
Kostelní věž u hradu Hochosterwitz

Co vás čeká po vystoupání

Nahoře na hradě najdete nádvoří  s možností posezení a občerstvení, krásnou zbrojnici a sbírku zbraní a dřevěnou vež se sbírkou obrazů z období renesance. Před návštěvou se podívejte na webové stránky hradu, naajdete tam jak otvírací dobu, tak ceník a řadu informací i historii hradu, ale také o programu, který tam často probíhá - koncerty, výstavy, festivaly. Na oběd si můžete dojít do zámecké restaurace a uvidíte také ukázky středověkých řemesel.

Vstupné na hrad je s korutanskou kartou zdarma, dole na pokladně jsme poprvé v Korutanech zažili, že chtěli ke kartě ověřit naši totožnost :)

Zbrojnice na hradě Hochosterwitz
Zbrojnice na hradě Hochosterwitz

Zámek Taggenbrunn

Z Hochosterwitzu je to autem jen pár minut na zámek Taggenbrunn, ten byl v roce 2023 poprvé zdarma zařazen jako jeden z výletních cílů korutanské karty. 

Zámek Taggenbrunn je v soukromých rukou a je velmi zajímavě zrekonstruován do kombinace sředověku s modernou. Kolem zámku jsou krásné vinice a víno z nich si můžete zakoupit jak přímo na zámku, tak i v hotelu pod ním, kde se můžete zastavit na prohlídku zajímavé "sochy" s názvem Bohyně času od umělce André Hellera. Dvanáctimetrová socha představuje mocného ducha přírody, kterému je svěřena ochrana zámku Taggenbrunn, jeho vinic a všech jeho návštěvníků. 

Bohyně času
Bohyně času

V historických prostorách zrekonstruovaného zámku Taggenbrunn můžete zažít multimediální výstavu "Zeiträume", jejímž kurátorem je také André Heller (A. Heller je jedním z nejúspěšnějších multimediálních umělců na světě). Různé světelné instalace vás opravdu ohromí, ale také ukazují zajímavá fakta o naší planetě. Skvělý je obří kaleidoskop, jehož součástí se stanete, nebo multimediální cesta do středu Země. 

Součástí hradní výstavy je i prodejní expozice hodinek TAG, a také stálá expozice drobných nálezů ze zámku a jeho okolí  - například mincí, keramiky, různých nástrojů a zbraní. Z nádvoří hradu je pěkný výhled, zajít si můžete také do zámecké restaurace.

Interaktivní výstava na Tagenbrunn
Interaktivní výstava na Tagenbrunn

Na konci dubna se otvírají také atrakce "Panoramatický výtah" a "obří skluzavka Mage", na které je s korutanskou kartou sleva 25%. 

Panoramatický výtah a skluzavka
Panoramatický výtah a skluzavka

CENY

Hochosterwitz: 17 Euro, s korutanskou kartou zdarma

Taggenbrunn: 15 Euro, s korutanskou kartou zdarma

Chtěli byste poznat více takových míst? Ubytujte se u nás a Korutany budete mít jako na dlani :)