Hrad Hochosterwitz a zámek Taggenbrunn

21.05.2023

Hochosterwitz je impozantní hrad, který uvidíte už z dálky. Cesta od nás trvá 1:18 minut, doporučujeme tedy prohlídku hradu spojit s dalšími výletními cíly (například návštěvou nedalekého Klagenfurthu). Autem dojedete až na parkoviště pod hradem (parkoviště jsou celkem 3), parking je zdarma. Na místě se můžete rozhodnout, zda nahoru na hrad vyjedete speciálním šikmým výtahem (Fürst-Max-Bahn, cena 10 Euro za osobu), nebo půjdete pěšky přes 14 hradních bran. Za sebe doporučujeme jít pěšky, je to sice prudší stoupání, ale odměnou jsou krásné výhledy, prohlídka hradu ze všech stran, návštěva hradního kostelíka...a samotné brány ze 16. století jsou také moc pěkné a stojí za prohlédnutí. 

Nahoře na hradě pak najdete zbrojnici, sbírku zbraní a obrazů z období renesance. Před návštěvou se podívejte na webové stránky hradu, dost často tam totiž probíhá i zajímavý kulturní program s koncerty, výstavami a festivaly. Na oběd si můžete dojít do zámecké restaurace a uvisíte také ukázky středověkých řemesel.

Vstupné na hrad je s korutanskou kartou zdarma, dole na pokladně jsme poprvé v Korutanech zažili, že chtěli ke kartě ověřit naši totožnost :)

Z Hochosterwitzu je to autem jen pár minut na zámek Taggenbrunn, ten je v roce 2023 poprvé zdarma jako jeden z výletních cílů Korutanské karty. Zámek je v soukromých rukou a je velmi zajímavě zrekonstruován do kombinace sředověku s modernou. Kolem hradu jsou krásné vinice a víno z nich si můžete zakoupit jak přímo na hradě, tak i v hotelu pod hradem, kde se můžete zastavit na prohlídku zajímavé "sochy" s názvem Bohyně času od umělce André Hellera. 12 metrová socha představuje mocného ducha přírody, kterému je svěřena ochrana zámku Taggenbrunn, jeho vinic a všech jeho návštěvníků. 

V historických prostorách zrekonstruovaného zámku Taggenbrunn můžete zažít multimediální výstavu "Zeiträume", jejímž kurátorem je také André Heller (A. Heller je jedním z nejúspěšnějších multimediálních umělců na světě). Různé světelné instalace vás opravdu ohromí, ale také ukazují zajímavá fakta o naší planetě. Skvělý je obří kaleidoskop, jehož součástí se stanete, nebo multimediální cesta do středu Země. 

Součástí hradní výstavy je i prodejní expozice hodinek TAG, a také stálá expozice drobných nálezů ze zámku a jeho okolí  - například mincí, keramiky, různých nástrojů a zbraní.

Na konci dubna se otvírají také atrakce "Panoramatický výtah" a "obří skluzavka Mage", na které je s korutanskou kartou sleva 25%. 

CENY

Hochosterwitz: 17 Euro, s korutanskou kartou zdarma

Taggenbrunn: 15 Euro, s korutanskou kartou zdarma