Panoramatické silnice kolem Millstatter See I.

26.08.2023

Víte, že kromě těch super znělých a vyhlášených panoramatických silnic typu Grossglockner Hochalpenstrasse nebo Malta Hochalmstraße (o panoramatických silnicích, které si můžete projet zdarma s Korutanskou kartou, jsme psali zde), jsou v Korutanech i další a neméně krásné vyhlídkové silnice? Například ty kolem Millstater See, které máme čerstvě projeté a projité :)

Kolem Millstatter See jsou takové silnice hned 3, jsou zpoplatněné 8 Eury za auto, ale pokud máte od vašeho ubytování Millstatter Sommercard, projedete zdarma.

O první takovéto silnici - Almstrasse Lammerdorf - jsme psali v článku o výletu na Granattor, který nás nadchl.

V tomto článku se podíváme na druhou:

Almstrasse Tschiernock

Silnice začíná nad městečkem Seeboden a je to pěkná, udržovaná asfaltka, vedoucí značnou část lesem. Zatáček nepočítaně, cesta je opravdu dlouhá a klikatá, pro cyklisty to musí být úplná pecka. Kousek pod vrcholkem je "mýtná brána", tentokrát bez závory, je tam jen domek s kasou a lístek, který po zaplacení 8 Euro (nebo načtení Millstatter Sommercard) vyjede, slouží jako parkovací lístek u chaty Sommeregger Hütte (1689 m n.m). Cesta asi nebude příliš frekventovaná (což já osobně beru jako plus), v 9:30 ráno stálo u chaty kromě mě pouze jedno auto (kdzž jsem se vracela, bylo jich asi 5 :)).

Od chaty můžete vyrazit doprava na Hochpalfennock (2099 m n.m), nebo doleva na Tschiernock (2088 m n.m.). Pokud máte dostatek sil a chuti, můžete si z obou směrů udělat okruh, který vás provede přes oba vrcholky a vrátí zpět k chatě - viz mapka.

Já to vzala z leva. Cesta vede zpočátku lesem, pak už po loukách, je nezpevněná, místy kamenitá i dost prudká, určitě není vhodná pro kočárky. Výhledy po cestě jsou krásné, údolí, lesy, kopce a v dálce i Millstatter See a hory za ním máte jako na dlani. Na pár místech naleznete nádherně čistou a chladnou tekoucí vodu z korýtek, je skvělá na osvěžení, já ji bez obav i pila. 

Moc hezký výhled najdete u "kamenného stolu" a pak samozřejmě na vrcholcích, označených kříži. Po cestě se můžete posílit borůvkami, které po stráních kolem cesty rostou v obrovském množství. No a všude jsou samozřejmě krávy. Vtipné je, jak nám, lidem, dávají najevo, že je to tady jejich a ne naše :D - velmi rády ve stádech okupují vrcholové kříže. Musím přiznat, že když jsem kolem nich v těsné blízkosti šla, měla jsem z nich respekt, obzvlášť po výstražných cedulích, které všude uvididíte, že kravám s telaty se nemáte přibližovat...Krávy mě naštěstí stoicky ignorovaly, takže i kříž byl dobyt bez ztráty na životech :D

Jinak pak dole u chaty je krásné posezení s výhledem, kde se můžete za odměnu posilnit něčím dobrým. Já ale sedla do auta a jela rovnou k Millstatter See na pláž v Seebodenu, která je moc příjemná. Voda s teplotou 25,5 stupňů byla tím nejlepším osvěžením po cestě :)

Zaujal vás Millstatt? Staňte se našimi hosty a užijte si ho naplno!