Soutěska Millstatt

20.04.2024

Tohle mě upřímně překvapilo. Do Millstattu už jezdíme pěkných pár měsíců, máme to tady docela slušně prochozené a tuhle soutěsku jsme objevili teprve nyní :D Je to až neuvěřitelné, začíná přímo v Millstattu, ale přitom je dokonale skrytá.

K soutěsce dojdete přímo od našeho apartmánu, půjdete stejnou cestou, jako byste chtěli jít na Slowtrail Zwergsee. Přejdete mostík přes potok Riegerbach a po levé straně uvidíte nenápadnou odbočku po schodech do lesa. Schody jsou poměrně strmé a po cestě se trochu zadýcháte, uvidíte ale moc pěknou křížovou cestu. Pokud byste po ní pokračovali stále nahoru, dojdete až na Kleindombru a mohli byste pokračovat na Slowtrail. My ale půjdeme stále rovně podél potoka, cesta je pěkně značená turistickými značkami. Velmi brzy dojdete k pěknému vodopádku, kde si můžete odpočinout na lavičce.

Vodopády v soutěsce

Soutěsku vyhloubila voda z alpských pastvin, která stéká právě v podobě potoka Riegerbach až do Millstatter See. Stezka lemuje potok a měří 5,8 kilometru. Start je v Millstattu v nadmořské výšce 640 metrů, konec na Milstätter Alpe ve výšce 1622 metrů. Pokud byste ji tedy chtěli projít celou, čeká vás stoupání  téměř 1000 výškových metrů!  Není to ale nutné, pokud jdete s dětmi, projděte si třeba jen první úsek z Millstattu, nebo ho naopak "přeskočte", popojeďte autem do Obermillstattu a na stezku se napojte tam. 

Potok budete křižovat sem a tam po dřevěných mostech
Potok budete křižovat sem a tam po dřevěných mostech

Ať zvolíte jakoukoliv část, určitě se vám bude líbit. Stezka vede převážně lesem, čekají vás přechody několika dřevěných mostíků, po cestě budete pozorovat křišťálově čistou vodu, jak se valí bouřlivě dolů po kamenech a kamenných schodech. Z Obermillstattu dojdete cca po 45 minutách ke krásnému vodopádu Herzogfall. Vodopád je veden jako přírodní památka – je opravdu pěkný. Úzkou puklinou ve skále padá voda metry hluboko a hřmí. Krásné místo, které lze pozorovat i z výšky na mostě.

Můžete pokračovat v túře stále vzhůru směrem k chatě Millstätter Alm, cesta se vzdálí od vody a poměrně strmě stoupá. Dojdete ke kašně s pitnou vodou Hochrindl. Kašna se nachází přímo u zpoplatněné silnice k chatě Schwaigerhütte. Po ní budete pokračovat až k chatám na Millstätter Alpe a fantastickému výhledu na jezero Millstätter See a okolní hory. Pokud to chcete udělat, zde je popis túry z chaty Schwaigerhütte na vrchol Hochpalfennock a přes krásné Millstätter Alpe jsme pro vás sepsali v tomto článku. Pokud nejste úplně zdatní turisté, nebo s sebou máte děti, doporučujeme si nechat tuto túru na samostatný výlet :)

Soutěska je skvělá i na procházku se psem.
Soutěska je skvělá i na procházku se psem.

Tato soutěska není tak hluboká a impozantní, jako jiné soutěsky v Korutanech (například Groppensteinschlucht). Ale i tak se nám moc líbí a od doby, co jsme ji objevili sem chodíme pravidelně i s naším psem :) Benefitem soutěsky je i to, že zatímco v jiných soutěskách se platí vstupné platí, cesta soutěskou v Millstattu je zdarma. Navíc jste tu skoro sami! Nezapomeňte si ale vzít dobré pohorky! V soutěsce to klouže, i s dobrou turistickou podrážkou můžete snadno uklouznout, zejména na mokrých dřevěných mostech.