Soutěska Tscheppaschlucht

03.05.2024

Soutěska Tscheppaschlucht nám chyběla do soutěskové sbírky - máme projité všechny soutěsky na severu Korutan (Raggaschlucht, Groppesteinschlucht a Barbarossa Schlucht) a tak jsme byli na tuto moc zvědaví. Z našich původních dvou apartmánů byla trochu více z ruky, takže jsme se tam dostali až nyní, po pořízení apartmánu v Matschiedlu :D

Cestu do soutěsky jsme naplánovali jako celodenní výlet, aby to bavilo i děti. První zastávku jsme tak udělali na letošní novince v seznamu atrakcí korutanské karty - fotbalu ve stylu minigolfu :)

Kick2gether

Atrakce se nachází na 2,5 ha velké louce u městečka Feistritz im Rosental. Je to v podstatě velké, 18 jamkové hřiště. Po nahlášení se vyfasuje každý hráč svůj míč, skupinka pak kartu na zapisování skóre a můžete vyrazit na první jamku. Na informační ceduli se dozvíte, kolika je daná jamka par, kolik metrů to k jamce máte a jaké vás čekají překážky (zvlněný terén, jáma s pískem, zatáčky, pařezy apod.). Je to docela fajn zábava, hlavně pro kluky. Na hřišti je i možnost občerstvení, dětské hřiště i toalety.

Tscheppaschlucht

Z Feistritz  už to nebylo k soutěsce daleko. Podle navigace jsme dojeli na velké parkoviště a chtěli si vyzvednout vstupenky na korutanskou kartu. S překvapením jsme ale zjistili, že začátek cesty je 20 minut cesty daleko...z parkoviště se přechází silnice po dřevěném mostě a pak už se jde lesem, nejprve z kopce dolů (kolem pěkného lanového parku, kde jsme ale nezastavovali), až k říčce  Loibelbach, podle které se dojde až na začátek soutěsky. Tam už jsme konečně korutanské karty uplatnili, koupili dětem zmrzlinu a vyrazili na trasu. Ta je z počátku trochu jednotvárná, jde se stále po rovině podél potoka. Opravdu rozdíl oproti výše zmíněným soutěskám, kde vidíte divokou bouřící vodu hned po vstupu do soutěsky.

Po nějaké době začne ale přituhovat a cesta začně stoupat, kolikrát i po hodně strmých schodech. čekají vás dřevěné chodníky, kamenité úseky a konečně i výhledy na teď už divočejší vodu. My jsme do soutěsky vyrazili 1.5., přesně na den jejího otevření, zrovna bylo poměrně dost teplo a děti toho měli po nějaké době lezení do strmých schodů docela dost. Na rozdvojení cest, kde si člověk volí mezi delší  (cca 45 minut) a kratší trasou (cca 25 minut), jsme raději zvolili tu kratší. Bohužel jsme tak přišli o hlavní atrakci soutěsky - visutý most a vodopád, ale určitě se sem ještě někdy vrátíme.

Nám trasa od parkoviště až k restauraci Deutscher Peter, odkud jezdí sběrné autobusy zpět na parkoviště, trvala cca 2 hodiny a malý (4 roky) už toho měl akorát dost, nicméně ušel celou trasu sám.

Na parkovišti je třeba zaplatit parking, bohužel je tam jen jeden automat a tak si na něj vystojíte frontu. Platí se 1,5 Euro/hodinu, 6 Euro za celý den. 

Bodental

Návštěvu soutěsky Tscheppa můžete spojit s údolím Bodental, respektive jeho největší atrakcí - Mořským okem (Meeraugen). Od soutěsky je to opravdu kousíček a jsou i lidé, co tam chodí ze soutěsky pěšky (jinak se dá dojet autem až prakticky k jezírku a zaparkovat na bezplatném parkovišti u něj). My jsme tam ale byli relativně nedávno a tak jsme ho dnes vynechali. Informace o tomto krásném ledovcovém jezírku a fotografie si můžete prohlédnout tady

Tierpark Rosegg

Abychom den udělali ještě zajímavější pro děti, zastavili jsme na ještě na chvíli ve zvířecím parku, který byl víceméně po cestě. O parku jsme psali už tady, takže teď už jen pár fotek z této návštěvy :) Určitě moc doporučujeme zastavit se i v krásné labyrintu naproti parku, kde sice zaplatíte pár Euro vstupné, ale labyrint je opravdu pěkný a děti baví :)